Ofenzíva bude tentokrát těžší. Ukrajina naráží na dobře chráněné ruské pozice, říká bezpečnostní analytik Michal Smetana
Válka na Ukrajině se dostává do další fáze. Momentálně je to ukrajinská strana, která na několika úsecích fronty převzala iniciativu, ale ještě nevidíme ten hlavní nápor, použití drtivé většiny divizí, které si Ukrajina pro tento účel vybudovala, říká bezpečnostní analytik Michal Smetana. Stále se chce Rusko dostat do Kyjeva? Jaké jsou vztahy Prigožina a ruského ministerstva obrany? Jsou už v Bělorusku jaderné bomby? Jaká může být tečka za válkou?
Urychlilo protiofenzivu protržení Kachovky? „Podle mě to s tím nesouvisí. Došlo k tomu den či dva poté, co už začala ofenziva. Nejtragičtější je dopad na obyvatele, kteří žijí po proudu řeky. Důsledky ještě budou v mnoha ohledech tragické, ale celkový dopad na válku je malý.“
Fotky zničené techniky jsou z jednoho místa
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že kdyby Ukrajina nedostávala dodávky zbraní, bude žádat o mírové rozhovory. „Toto však není záruka spravedlivého míru,“ říká Michal Smetana. Rusko zároveň tvrdí, že má Ukrajina velké ztráty. Na internetu kolují fotky zničené techniky.
„Jistě že má Ukrajina ztráty. To ani není jinak možné,“ dodává Michal Svoboda. Jsou to však fotky zničené techniky z jednoho místa. Spíše to indikuje ztráty nižší. Kdyby mělo Rusko další fotky, tak by je rádo šířilo.“
Západ nebyl na takový konflikt připravený
Michal Smetana si myslí, že Západ dělá hodně, ale nebyl dostatečně připravený na konflikt takové intenzity. „Ukrajina však dostala zásoby zbrojních systémů, které jí umožní provádět vševojskové operace. Posunout se od opotřebovávacího boje, který více vyhovoval Rusku. Naráží ale na předem připravené, dobře chráněné ruské pozice, o to bude ofenzíva tentokrát těžší.“
Jaká může být tečka za válkou? „Řada lidí si myslí, že kdyby se podařilo osvobodit okupovaná území, tak to znamená konec války. Já si myslím, že může pokračovat roky, mohou být přeshraniční střety. Obávám se, že to není záruka ukončení konfliktu.“
Související
-
Čeští vědci vynalezli unikátní pásové drony. Mohly by sloužit třeba i na Ukrajině k vyhledávání min
Pozemní drony před uvedením do praxe ještě čeká řada úprav. Náklady na výrobu prototypu jsou přes 600 tisíc korun, a to v ceně není zahrnutá práce vývojářů. Celý projekt financují vědci ze svého.
-
Společnost nedůvěry: ruským dezinformacím věří v Česku jen tvrdé konspirační jádro
Přímá důvěra v konspirace ale hraje roli jen zčásti: klíčová je podle výzkumu totiž důvěra v politický systém a státní instituce, tu pak konspirace a dezinformace podrývají.
-
Komentátor Černý: Kdo zničil Kachovskou přehradu? Kouřící zbraň nemáme. Všechno ale ukazuje na Rusko
Ze zničení Kachovské přehrady, jejíž voda zatopila na 600 km² Chersonské oblasti, se navzájem obviňují obě strany. Kde hledat pravdu, když přímé důkazy neexistují?