Komentátor Černý: Kdo zničil Kachovskou přehradu? Kouřící zbraň nemáme. Všechny nepřímé důkazy ale ukazují na Rusko

8. červen 2023

Ze zničení Kachovské přehrady, jejíž voda zatopila na 600 km² Chersonské oblasti, se navzájem obviňují obě strany. Kde hledat pravdu, když přímé důkazy neexistují? Ohrozí katastrofa plánovanou protiofenzivu Ukrajiny? Zahraničněpolitický komentátor Adam Černý v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak složité je společně koordinovat posílení nezávislosti Evropy v oblasti bezpečnosti, a zhodnotí výběr nového generálního ředitele ČT.

„Hledat pravdu je v případě zničení přehrady složité. Pověstnou kouřící zbraň nemáme. Usuzovat tak můžeme pouze z nepřímých indicií, komu by to prospělo, nebo neprospělo,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... komentátor Hospodářských novin Adam Černý.

Všechno podle něj ukazuje spíše na ruskou stranou. „Jednak proto, že to byli Rusové, kdo hráz ovládal. Navíc podle vojenských expertů by bylo zasažení přehrady na dálku pro Ukrajince extrémně složité. A za druhé, jakkoli je to děsivé, rozlití vody pod přehradou mohlo mít za cíl zabránit Ukrajincům zahájit protiofenzivu. A to by Rusům umožnilo uvolnit své jednotky z této oblasti jinam.“

Brnkání na ruské nervy

To, co totiž nyní ve válce na Ukrajině pozorujeme, je podle Černého neustálé brnkání na nervy Rusům. „Drobnými útoky, výpady, průzkumy bojem Ukrajinci zjišťují, kde jsou slabá místa protivníka, a ruskou stranu znejišťují. Takže i když je těžké si představit, že by někdo kvůli tomu sáhl ke zničení přehrady se všemi známými důsledky, pro Rusy by to znamenalo, že by tato oblast byla takříkajíc vyřazena z bojů.“

Co to bude znamenat pro plánovanou ukrajinskou protiofenzivu, je ale podle Černého těžké odhadnout. Jisté podle něj je to, že Ukrajinci mají jen jeden pokus, ať bude akce vypadat jakkoli. „Úspěšnost pokusu bude do značné míry rozhodovat o tom, co se bude odehrávat dál. Pakliže bude pokus úspěšný, podpora pro Ukrajinu a její získání okupovaných území Ruskem bude silná. Pakliže by se to nepovedlo a znovu se linie bojů stabilizovaly, bude vzrůstat tlak na to, aby se našlo řešení a válečné operace zastavily.“

Spláchnuté obilí, odplavené miny

Ekonomické dopady poničení přehrady budou nepochybně zásadní. Pod přehradou totiž ležela velmi významná zemědělská oblast. „Zaseté obilí je spláchnuté. Kachovská přehrada ale sloužila i jako rezervoár poměrně rozsáhlého zavlažovacího systému. Pokles vody v přehradě tedy bude znamenat, že zavlažovací systém se stane dysfunkčním, což bude mít zásadní vliv na produkci Ukrajiny a na její dodávky obilí či kukuřice do zemí, jako je třeba Egypt, který je na tom životně závislý.“

Čtěte také

Změní se ale i oblast nad přehradou. Zatímco doteď šlo o rozsáhlou těžko překonatelnou plochu, nyní v horkém létě tam bude Dněpr mnohem užší. Ukrajincům se tak najednou může ukázat nový prostor pro bojové operace.“

Přehrada fungovala také jako chladící zařízení Záporožské jaderné elektrárny. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové však zatím žádné zásadní problémy nehrozí, protože chlazení je zajišťováno speciální vodní nádrží. Problémy se ale můžou objevit v létě, kdy se bude voda rychleji odpařovat.

Mnohem palčivějším problémem jsou tak podle Černého vyplavené miny, které byly rozesety na obou březích Dněpru. „Teď jsou neznámo kde, což samozřejmě bude mít dopad v závislosti na tom, jaká tam žijí třeba zvířata. Rozměr katastrofy je tedy pro nás Středoevropany naprosto nepředstavitelný. Už jenom proto, že schopnost Kachovské přehrady zadržet vodu je 25x větší než u Orlické přehrady.“

autoři: Vladimír Kroc , Adam Černý , opa
Spustit audio

Související