Nelíbí se mi, jak jsou konstruovány dějiny, zlobí se historik Jaroslav Čechura
Jak vypadal všední den našich předků? Kdy a jak se zrodila příjmení? V kolika letech se mladí ženili a vdávali? A jaké kdy bývaly výdělky a co se za ně dalo pořídit? O tom všem i o tom, jak se dodržovalo dané slovo, zákony a jak třeba vypadala politika a kultura sněmování?
Jaroslav Čechura se rozhodl studovat tyto otázky ze dvou důvodů: „Dlouhodobě se mi nelíbí, jak jsou konstruovány dějiny. Jsou obvykle bez lidí a mě zajímá právě člověk. Druhým důvodem je archiv v Třeboni, kde jsou tisíce dokumentů, které obsahují zprávy, jak žili naši předkové před třemi či čtyřmi stoletími.“
Pivo bylo populární
Jak se dříve jedlo a také pilo? „Spotřeba piva byla v 16. století enormní. Byl to tekutý chléb a dávalo se i dětem. Vařilo se z něj. Co se týká civilizačních chorob, byla hodně rozšířená tzv. francouzská nemoc, čili syfilis. Nebezpečný byl mor, ale to hodně záleželo na kontaktech mezi lidmi. V pozdější době vešly v platnost předpisy, které nařizovaly izolovat nemocné, takže dopady byly mnohem mírnější, než ve 14. či 15. století.“
Porodní báby
Hodně se teď mluví o domácích porodech a tak nás zajímalo, jak to probíhalo v minulosti? „Porodní báby byly důležitou součástí společnosti. Měly povinnost nejen asistovat u porodu, ale měly i výsadní právo dítě pokřtít, pokud bylo neduživé a bylo jasné, že nebude dlouho žít. Měly spoustu praktických zkušeností a působily i jako svědkyně, když vznikl spor o otcovství. V pramenech není zachyceno, jestli se jim platilo.“
Svatby
Jak vypadalo manželství v 17. století? „Hodně fungovalo dohazování a dvojice pak hospodařila na statku, který zdědila. U nemajetných byla jiná situace, kdy muži plnili slib, že si vezmou za ženu svoji vyvolenou. Předmanželský sex určitě existoval, protože se např. vyšetřovalo, zda byla žena panna či ne. Ženy se vdávaly kolem 25 let a muži ženili kolem 29. I když to bylo hodně individuální.“
Související
-
Naši předci dali víc na emoce. Nešli daleko pro dobré slovo ani pro klacek, říká historik Čechura
Dějiny nejsou žádná nuda. Když je vezmete za správný konec, můžete si připadat jako v detektivce. Nejhorší jsou ale podle historika stále dokola opakové mýty.
-
Za své zlodějské kousky měla být popravena. Nebýt císařovny. Osudové ženy: Johana Peřková
Její osud, dochovaný díky soudním záznamům, ukazuje možnosti, které měla žena v 18. století pro svoji existenci. Ukazuje i to, že naše představy o té době jsou často liché.
-
Snažím se být renesančním člověkem. Vyzkoušel jsem mnohé, říká spisovatel Vondruška
Psát historické detektivky nemusí být práce na plný úvazek. Vlastimil Vondruška kromě toho zkoušel být podnikatelem, vyráběl sklo, napsal hru. Svých zkušeností nelituje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.