Zemřel slovenský herec Andrej Hryc. Nežil jsem nadarmo, bilancoval na Dvojce

31. leden 2021

Ve věku 71 let zemřel Andrej Hryc, slovenský herec a muž několika profesí a řemesel. Žil jsem krásný život, svěřil se v rozhovoru v roce 2013. Na Dvojce si v neděli 31. ledna od 21 hodin můžete poslechnout rozhovor Hany Švejnohové s Andrejem Hrycem.

Andrej Hryc hrál ve 40 filmech a 200 televizních inscenacích. Založil galerii i Rádio Twist, byl honorárním konzulem Seychelské republiky na Slovensku a byl poradcem ministra kultury Slovenské republiky. „Já nedělám nic, co by mě nebavilo,“ řekl na Dvojce.

V 63 letech napsal knihu o svém životě. „Jsem naučený říkat to, co mi slina na jazyk přinese a tak jsem napsal i tuto knihu. Dal jsem ji přečíst dceři a ta mi donesla 32 připomínek. Já akceptoval ale jen dvě, které se jí týkaly. Řekl jsem si totiž, že jsem tu knihu začal psát kvůli vyčištění duše, že to je moje zpověď.“

Rádio Twist

Andrej Hryc byl také ředitelem úspěšného slovenského rádia Twist. „Z malého lokálního rádia jsme udělali celoplošku, které se bála celá vláda.

Rádio vzniklo v roce 1993. Chtěli jsme konkurovat Slovenskému rozhlasu, a to se nám povedlo. Do té doby tady existovala velká cenzura. A pak se děly docela šílené věci: sledovala mě tajná služba, odposlouchávali mi telefon, musel jsem u sebe stále nosit zbraň.“

Chtěl za sebou něco zanechat

Vždy jej deptalo, že ač v divadle udělá skvělé role, tak o tom nikdo neví. „Když se natočí film, tak to je tady navždy, když sochař udělá sochu, tak je tady taky navždy. A já po sobě chtěl něco zanechat.“

„Mám pocit, že jsem nežil nadarmo. Žil jsem krásný život a kdybych věděl, že už nic dalšího nebude, tak to mohu s klidnou hlavou říct. Ale samozřejmě doufám, že tady rozhodně ještě nekončím,“ bilancoval v rozhovoru na Dvojce.

autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.