Zemřel slovenský herec Andrej Hryc. Nežil jsem nadarmo, bilancoval na Dvojce
Ve věku 71 let zemřel Andrej Hryc, slovenský herec a muž několika profesí a řemesel. Žil jsem krásný život, svěřil se v rozhovoru v roce 2013. Na Dvojce si v neděli 31. ledna od 21 hodin můžete poslechnout rozhovor Hany Švejnohové s Andrejem Hrycem.
Andrej Hryc hrál ve 40 filmech a 200 televizních inscenacích. Založil galerii i Rádio Twist, byl honorárním konzulem Seychelské republiky na Slovensku a byl poradcem ministra kultury Slovenské republiky. „Já nedělám nic, co by mě nebavilo,“ řekl na Dvojce.
V 63 letech napsal knihu o svém životě. „Jsem naučený říkat to, co mi slina na jazyk přinese a tak jsem napsal i tuto knihu. Dal jsem ji přečíst dceři a ta mi donesla 32 připomínek. Já akceptoval ale jen dvě, které se jí týkaly. Řekl jsem si totiž, že jsem tu knihu začal psát kvůli vyčištění duše, že to je moje zpověď.“
Rádio Twist
Andrej Hryc byl také ředitelem úspěšného slovenského rádia Twist. „Z malého lokálního rádia jsme udělali celoplošku, které se bála celá vláda.
Rádio vzniklo v roce 1993. Chtěli jsme konkurovat Slovenskému rozhlasu, a to se nám povedlo. Do té doby tady existovala velká cenzura. A pak se děly docela šílené věci: sledovala mě tajná služba, odposlouchávali mi telefon, musel jsem u sebe stále nosit zbraň.“
Chtěl za sebou něco zanechat
Vždy jej deptalo, že ač v divadle udělá skvělé role, tak o tom nikdo neví. „Když se natočí film, tak to je tady navždy, když sochař udělá sochu, tak je tady taky navždy. A já po sobě chtěl něco zanechat.“
„Mám pocit, že jsem nežil nadarmo. Žil jsem krásný život a kdybych věděl, že už nic dalšího nebude, tak to mohu s klidnou hlavou říct. Ale samozřejmě doufám, že tady rozhodně ještě nekončím,“ bilancoval v rozhovoru na Dvojce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.