Neil Simon: Apartmá v hotelu Plaza

12. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Kopta a Zuzana Slavíková

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jeden pokoj, tři různé páry. Vtipné dialogy a zápletky plné zvratů. V jednotlivých dílech se vystřídají herecké páry Hrzánová–Bareš, Dlouhý–Elsnerová a Kopta–Slavíková.

Prapodivná oslava výročí sňatku, setkání středostavovské dámičky se svou studentskou láskou, nyní slavným hollywoodským producentem a nevěsta, která se těsně před obřadem zamkne na toaletě.

Pro rozehrání těchto tří výchozích situací svrchovaně využil Neil Simon své schopnosti napsat vtipný dialog, konstruovat zápletku plnou zvratů a vytvořit plnokrevné figury, které skýtají skvělou příležitost pro herce.

Hra Apartmá v hotelu Plazza byla poprvé uvedena 14. února 1968 v Plymouth Theatre a v témže roce byla nominována na cenu Tony Award. Roku 1971 hru proslavila filmová adaptace hollywoodského režiséra Arthura Hillera s Walterem Matthauem v trojroli hlavních hrdinů. 

O autorovi

Dramatik Neil Simon s herci Walterem Matthauem a Jackem Lemmonem koncem 90. let

Neil Simon je jedním z nejvýraznějších komediálních autorů 20. století. Zanechal po sobě více než třicet divadelních her a zhruba stejný počet filmových scénářů. Získal mnohá ocenění včetně Emmy Award, Tony Award, Golden Globe a Pulitzerovy ceny. Celkem čtyřikrát byl nominován na Oscara.

Simon dokázal psát romantické komedie, jako málokdo zvládal konverzační žánr, ale i situační frašky. A často dokázal v jedné hře namíchat koktejl ze všech těchto zdrojů. Stávalo se, že v jedné sezóně se na Broadwayi současně hrály až čtyři jeho hry.

V roce 1983 podle něj bylo pojmenováno newyorské divadlo – Neil Simon Theatre. Zatím jinému žijícímu dramatikovi se takové cti nedostalo. Simon psal do vysokého věku, jeho poslední hra Rose´s Dilemma (Rosino dilema) je z roku 2003.

Účinkují: Bára Hrzánová, Igor Bareš, Jan Battěk, Andrea Elsnerová, Lucie Pernetová, Michal Dlouhý, Zuzana Slavíková, Marek Holý, Václav Kopta
Překlad: Ivo T. Havlů
Hudba: Kryštof Marek
Dramaturg: Martin Velíšek
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 29. 12. 2019

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová