Olomouc je překrásné město, prohlásil v Blízkých setkání herec Igor Bareš

15. srpen 2019

Už téměř dvě desítky pracuje v Praze, na Moravu se ale pořád velmi rád vrací. Aby taky ne, když je tamním rodákem. Co podle Igora Bareše dělá Olomouc tak nádherným městem?

„Všichni víme, že Olomouc má několik krásných barokních kašen. Je jich sedm, pokud se nepletu. Kromě nich má několik i gotických kostelů jako kostel sv. Mořice,“ říká o svém rodném městě herec Igor Bareš. A přestože už ve městě trvale nežije, vrací se tam téměř neustále. Někdy kvůli práci, někdo kvůli vábení domova.

Jako rodák z Olomouce může Bareš doporučit i několik míst, které by turisté rozhodně neměli minout. Jeden za všechny? Svatý Kopeček. Tam je k vidění známá bazilika Navštívení Panny Marie nebo i zoologická zahrada. „Trávil jsem tam téměř každý víkend, protože za mlada jsem se chtěl stát ošetřovatelem v místní zoo. Pak to osud zamíchal trochu jinak, takže se tam vracím jako výletník.“

Proč si nakonec vybral herecké povolání? Jaké zažil první lásky? Jak se v Olomouci říká tramvajím? Jak se ve městě mluví?

autoři: Aleš Cibulka , jra
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.