Nechraňte děti před svými emocemi. Můžete i vybuchnout, radí rodičům lektorka emoční inteligence
„Emoční rovnice se nám do mozku zapisují až do věku 7 let. Během života je můžete změnit,“ ujišťuje v Blízkých setkáních odbornice Jitka Ševčíková.
„Dobrý rodič je rodič autentický. Dítě by mělo během výchovy zažít všechny polohy rodiče. Mělo by vidět, že je smutný, unavený, že něco nezvládne. Každý rodič si může dovolit i plakat. K životu patří i to, že přestřelíte, vybouchnete, to je naprosto v pořádku. Je lepší, když si nebudete hrát na to, že je všechno v pohodě, pro dítě je podstatná uvěřitelnost. Důležité je, jak s tím naložíte. Zkuste se omluvit, vysvětlit, jak se cítíte. Děti se tím přirozeně učí, jak s emocemi zacházet,“ doporučuje lektorka emoční inteligence.
Projevit emoce není slabost
„Mě rodiče naučili, že projev emocí je slabost. Byla jsem velmi lítostivé dítě a oni moje slzy nechápali. Často jsem slýchala ať nebrečím, tak jsem se naučila slzy skrývat,“ svěřuje se Jitka Ševčíková. „Když jsem později potřebovala emoce ventilovat, musela jsem se to naučit. Myslím, že se mi to podařilo, a proto mě možná pro pomoc vyhledává tolik lidí,“ dodává.
Kdy je mozek v hladině alfa? Jak se vyrovnávala se ztrátou syna? Jak se naučit disciplíně?
Související
-
Připusťte si, že stres patří k životu, doporučuje psycholožka
„Stres má v našem životě velký význam. Často se setkávám s maminkami, kterým v těhotenství lékař radí, ať nejsou ve stresu,“ vysvětluje v Blízkých setkáních odbornice.
-
Dlouhodobý stres je velký problém. Chvíli si lehněte a nedělejte nic, radí jogínka
Stres není jen špatný. Krátkodobý je pozitivní, připraví tělo k výkonu a pak odezní. Problém nastává v případě dlouhodobého. Jak na něj radí jogínka Zuzana Klingrová.
-
Důvěru k dětem si vybudujete přes zájem, radí rodičům psycholog Milan Studnička
Pro lidskou duši je důležitý pohyb, říká v Blízkých setkáních psycholog Milan Studnička, který byl sám vrcholový sportovec, bobista.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.