Dlouhodobý stres je velký problém. Chvíli si lehněte a nedělejte nic, radí jogínka

9. březen 2021

Stres není jen špatný. Krátkodobý je pozitivní, připraví tělo k výkonu a pak odezní. Problém nastává v případě dlouhodobého. Jak na něj radí jogínka Zuzana Klingrová.

„Dlouhodobý stres, který nás už rok obklopuje, je pro lidský organismus neúnosný. Je to problém, se kterým se člověk velmi špatně vyrovnává.

Je proto důležité si každý den naplánovat odpočinek. Vypněte zprávy, mobil a relaxujte. Prostě si jen lehněte, nedělejte vůbec nic a bude to fajn,“ doporučuje Zuzana Klingrová v Blízkých setkáních.

Snadné dechové techniky

Jóga nám nabízí spoustu možností, jak se zklidnit. „Jedním z velmi účinných a snadných technik je kontrola dechu. Dech máte všude s sebou a tak si třeba v autobuse můžete zkusit jednoduchou dechovou techniku. Vnímejte kudy dech do těla proudí. Soustřeďte se na to, že nádech je studený a výdech je teplý. Už takhle malá věc může pomoci. Učíte se vnímat přítomnost, zklidňujete a kontrolujete mysl a celé tělo,“ popisuje celý proces jogínka.

Jaké jsou účinky očisty těla? Co je podstatou jógy? Jak jíst během ročních období?

autoři: Tereza Kostková , mis

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová