Nádobí potírejte olejem a solí! Nepřipálíte tak nikdy jídlo

3. květen 2012
Rada pro tento den

Víte, jak zabránit tomu, aby se nám připalovalo nadobí nebo jak vyčistit krb? Poradí Rada pro tento den.

Jak zabránit tomu, aby se nám připalovalo nádobí
radí Eliška Ďaďová z Libčic nad Vltavou:
Po každém umytí hrnec nebo pánev lehce potřeme olejem a solí a pak je vytřeme kuchyňskou papírovou utěrkou. Potraviny se pak v nádobí tak snadno nepřichytí a to se snáze myje.

Jak vyčistit skleněná dvířka krbových kamen?
radí Miloslava Myšková z Pardubic:
Používá opotřebovanou molitanovou houbičku, kterou namočí, vyždíme a nabere na ni trochu studeného popela z kamen. Tím pak sklo vyčistí. Čtenářka dále radí: Pokud je sklo hodně špinavé, postup opakujeme. Nakonec sklo vyleštíme suchým hadrem. Také pokud topíme v krbových kamnech dřevem, sklo se tolik neznečišťuje.

Co proti komárům a jinému létavému hmyzu?
radí Jarka Bernatíková z Havířova:
Do mističky dáme asi 15 kousků koření hřebíčku, zalijeme je vodou a necháme louhovat. Mističku s roztokem umístíme kdekoliv v místnosti, kde máme otevřená okna třeba i celý den. Když vlétne dovnitř vosa, půl metru od okna zařadí zpátečku a zase odletí. Hřebíčky by měly být ponořené, vodu proto občas dolijeme.

Jak uchovávat peří?
radí Jaroslava Sobíšková z Neveklova:
Peří musí dýchat, peřiny je třeba větrat, musí být načechrané, nejlépe jim je, když je zavěsíme ve speciální sypkovině někde přes hambalek na půdě. Peřiny také nevyklepáváme, abychom nepřelámali jemná pírka. Jiný osvědčený způsob nabízí Helena Suráňová ze slovenského Hliníku nad Hronom: V malém bytě je možné peřiny uložit do vakuových pytlů. Peřiny do nich vložíme, dovnitř umístíme levanduli zabalenou v gáze nebo bobkový list a kuličky nového koření v sáčku, a z pytlů vysajeme vzduch. Peřiny pak zabírají jen velmi málo místa a můžeme je uložit například v kolíbkové skříni u stropu.

Další tipy najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.