Naděje je extrémně důležitá. Mrzí mě, že ji můj synovec neměl, lituje moderátorka Ester Janečková

14. leden 2022

Její synovec Filip si dobrovolně sáhl na život, když mu bylo patnáct let. „Přál si, aby se o problému homofobie mluvilo,“ svěřuje se Ester Janečková v Blízkých setkáních. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Po smrti synovce se stala patronkou projektu S barvou ven, který se zaměřuje na LGBT komunitu a její okolí. „Filipovi by teď bylo dvacet tři let. V únoru to bude osm let, co se zabil,“ vzpomíná moderátorka Ester Janečková.

„Krátce potom, co zemřel, mi začali psát lidé se stejnými problémy. Konkrétně asi tři kluci, kteří byli velmi blízko tomu, co udělal Filip,“ popisuje. „Když viděli, kolik bolesti jeho dobrovolný odchod ze světa vyvolal, a také úcta k jeho smrti je zastavila.“

„Myslím, že si uvědomili, že to udělal i pro ně. Aby jim pomohl.“ Dnes do poradny píše spousta lidí, kterým může pomoci. „Mohou s našimi mentory sdílet svoje obavy a pocity, naději, že vše zvládnou. Ta naděje je extrémně důležitá. Mrzí mě, že Filip tuhle možnost neměl. Ale jsem šťastná, že jí mohou mít jiní.“

Kolik let točila s Helenou Třeštíkovou časosběrný dokument Ester? Jak dlouho moderuje Poštu pro tebe? Věnuje se aktivně psychoterapii, kterou vystudovala? 

autoři: Tereza Kostková , mis

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.