Vždyť by žena ze mě zešedivěla! Neznámý příběh z pražské queer subkultury roku 1902

Homosexualita
Homosexualita

V jakém společenském a myšlenkovém kontextu žili v českých zemích homosexuálové na přelomu 19. a 20. století? Rozhlasová rekonstrukce nešťastného příběhu Gustava Wolfa.


Historicko-vlastivědná vycházka „Po stopách našich bab a dědů“ se vydává na místa spojená s životem homosexuálů v Praze v minulosti. Jde o různé bary, kavárny nebo tančírny, které rádi navštěvovali. Místa, kde sídlily jejich spolky a vycházely jejich noviny a časopisy. Bydliště nebo pracoviště různých významných postav minulosti. Anebo místa, kde byli zvyklí se seznamovat. Jedna vycházka stopovala příběh Gustava Wolfa.

Několik let už pátrám v archivních pramenech i starých knihách a novinách po tom, jak se v naší zemi v minulém a předminulém století homosexuálním lidem žilo. Dopátral jsem se řady příběhů. Některé jsou obyčejné, některé smutnější, některé úsměvné.

Dokonale zdokumentováno

Málokdy ale člověk narazí na tak mimořádný, tak bohatě zdokumentovaný a přitom tak dávný případ, jako jsou události spojené s návštěvou západočeského podnikatele Gustava Wolfa v Praze v roce 1902.

Kdyby jeho výlet do Prahy skončil šťastně, nikdo by se o něm a jeho láskách nikdy nedozvěděl. Ale okolnosti spojené s jeho návštěvou a obecně i s jeho životem začalo vyšetřovat pražské policejní ředitelství. Věci se také s nepředstíraným zájmem chopily všechny tehdejší noviny.

Dokumentární rekonstrukce

Dochoval se nám tak unikátní korpus textů, které umožňují udělat si plastickou představu o Wolfově osobnosti a do jisté míry i o životě tehdejší pražské homosexuální scény. Rozhodl jsem se onu představu, kterou jsem získal z historických pramenů, přetavit do formy dokumentární rekonstrukce.

Autor dokumentu Vždyť by žena ze mě zešedivěla Jan Seidl ve studiu

V jakém společenském a myšlenkovém kontextu žili v českých zemích homosexuální lidé na přelomu 19. a 20. století? A má smysl se dnes snažit o výzkum těchto dějin a jejich vyzvednutí na denní světlo? Udělejte si vlastní obrázek při poslechu.

natáčení rekonstrukce Wolfova případu

Poslechněte si záznam tohoto dokumentu nebo ostatních Dokumentů Dvojky v audioarchivu iRadiu.