Vždyť by žena ze mě zešedivěla! Neznámý příběh z pražské queer subkultury roku 1902
V jakém společenském a myšlenkovém kontextu žili v českých zemích homosexuálové na přelomu 19. a 20. století? Rozhlasová rekonstrukce nešťastného příběhu Gustava Wolfa.
Historicko-vlastivědná vycházka „Po stopách našich bab a dědů“ se vydává na místa spojená s životem homosexuálů v Praze v minulosti. Jde o různé bary, kavárny nebo tančírny, které rádi navštěvovali. Místa, kde sídlily jejich spolky a vycházely jejich noviny a časopisy. Bydliště nebo pracoviště různých významných postav minulosti. Anebo místa, kde byli zvyklí se seznamovat. Jedna vycházka stopovala příběh Gustava Wolfa.
Několik let už pátrám v archivních pramenech i starých knihách a novinách po tom, jak se v naší zemi v minulém a předminulém století homosexuálním lidem žilo. Dopátral jsem se řady příběhů. Některé jsou obyčejné, některé smutnější, některé úsměvné.
Dokonale zdokumentováno
Málokdy ale člověk narazí na tak mimořádný, tak bohatě zdokumentovaný a přitom tak dávný případ, jako jsou události spojené s návštěvou západočeského podnikatele Gustava Wolfa v Praze v roce 1902.
Kdyby jeho výlet do Prahy skončil šťastně, nikdo by se o něm a jeho láskách nikdy nedozvěděl. Ale okolnosti spojené s jeho návštěvou a obecně i s jeho životem začalo vyšetřovat pražské policejní ředitelství. Věci se také s nepředstíraným zájmem chopily všechny tehdejší noviny.
Dokumentární rekonstrukce
Dochoval se nám tak unikátní korpus textů, které umožňují udělat si plastickou představu o Wolfově osobnosti a do jisté míry i o životě tehdejší pražské homosexuální scény. Rozhodl jsem se onu představu, kterou jsem získal z historických pramenů, přetavit do formy dokumentární rekonstrukce.
V jakém společenském a myšlenkovém kontextu žili v českých zemích homosexuální lidé na přelomu 19. a 20. století? A má smysl se dnes snažit o výzkum těchto dějin a jejich vyzvednutí na denní světlo? Udělejte si vlastní obrázek při poslechu.
Poslechněte si záznam tohoto dokumentu nebo ostatních Dokumentů Dvojky v audioarchivu iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.