Muzeum Louvre. Vystavuje na 35 tisíc exponátů, včetně slavné Mony Lisy

Muzeum Louvre v Paříži se veřejnosti otevřelo 10. srpna 1793. Základy této stavby lze vystopovat až do roku 1190, kdy francouzský král Filip II. August nechal postavit obranné budovy kolem centra města. Jedna z nich vyrostla uprostřed lesa blízko břehů Seiny, v místech, kde před tím stál lovecký zámeček nazývaný Louverie. Právě po něm má mít dnešní slavné muzeum své jméno, jenže někteří lingvisté se zase přiklánějí k odvození od slova leovar, což je výraz pro opevněné místo.

Dnes Louvre vystavuje na 35 tisíc exponátů, mezi kterými je zřejmě nejslavnější obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa. Louvre každoročně navštíví zhruba 10 milionů lidí a od roku 2017 má svou pobočku i v arabském světě, konkrétně v Abú Dhabí, ve Spojených arabských Emirátech.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.