Murphyho zákony

19. leden 2015

Zákony schválnosti zná každý: u pokladny si vždycky stoupnete do té nejpomalejší fronty, pršet začne pouze v případě, že jste si nevzali deštník, a krajíc chleba spadne na zem obvykle namazanou stranou dolů.

Formulováním zákonů schválnosti se proslavil letecký inženýr Edward Aloysius Murphy. Narodil se 11. listopadu roku 1918 v Panamském průplavovém pásmu. Byl nejstarší z pěti dětí. Studoval v New Jersey, pak odešel na vojenskou akademii. Po absolutoriu ho přijali do armády. Během 2. světové války působil v Indii, Číně a dotáhl to až na majora.


Pokud existuje nějaký způsob, jak to udělat špatně, tak ho najdu.


Nejrychleji najdete to, co hledáte, začnete-li hledat něco jiného.


Vadný přístroj, který jste přinesli do opravny, před mechanikem šlape jako hodinky.

Pak coby letecký inženýr pracoval na bezpečnostních systémech a experimentoval s vysokorychlostními raketami. Zkoumali vliv prudkého zrychlení a zpomalení na lidský organismus.

Při jednom složitém měření pan Murphy údajně zjistil, že všech šestnáct tenzometrických můstků použitých v pokusné sestavě bylo zapojeno nesprávně, ač všechny bylo možné zapojit pouze dvěma způsoby.

A tehdy pronesl svůj památný výrok: „Co se může pokazit, pokazí se.“
Téměř vzápětí podle některých pramenů vzniká v kolektivu okolo pana Murphyho další zákon: „Co se nemůže pokazit, to se také pokazí.“

Murphyho zákony vyjadřovaly defensivní životní postoj, kdy člověk za všech okolností očekává tu nejhorší možnou variantu.


Když jako řidička jdete vyřídit pokutu za špatné parkování a obléknete si minišaty s hlubokým výstřihem, místo chápajícího strážníka bude na služebně sedět určitě nějaká stará bréca s nepovedenou trvalou a velikostí XXL.

V roce 1977 je poprvé shrnul a vydal knižně americký spisovatel Arthur Bloch. A měly úspěch. Začaly se čile šířit a lidová slovesnost k nim přidávala a přidává další a další. Uplatnění našly téměř ve všech lidských činnostech.

Zákony schválnosti, ať už je formuloval sám pan inženýr, anebo někdo z jeho věrných obdivovatelů a následovníků, jsou věčné...


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec
Spustit audio