Mořeplavec Richard Konkolski: Čím více znám moře, tím větší mám respekt
Je vítězem řady námořních závodů a třikrát obeplul svět. „Když jsem byl na první plavbě, manželka koupila psa a chalupu. Myslela si, že tím skončím,“ vzpomíná. Jaké to je být sám na moři a být jen sám se sebou? Na jaké lodi obeplul svět? Bál se někdy? Bylo těžké žít v emigraci? Jaký je dnes jeho pohled na USA? Je tam podle něj tvrdý život?
„Bylo dobře, že jsem byl tenkrát mladý a každý mladý člověk se cítí nesmrtelný. Nikdy jsem nic nepodceňoval a poctivě se připravoval. Spousta kamarádů mi zahynula na moři a já jim věnoval knihu Zápas o Atlantik. Ale měl jsem kuráž.“
„Strach? Ten jsem měl obvykle až později. Až když jsem dorazil do přístavu, tak jsem si představil, co všechno se mi mohlo stát. Čím více znám moře a přírodu, tím větší mám respekt,“ vypráví Richard Konkolski.
Dnes cítí velkou zodpovědnost ke svým fanouškům, kteří mu pomáhali překonat různé krize a špatné okamžiky. „Měl bych se věnovat jen manželce, ale nemůžu za sebou stáhnout roletu a říct, že je mi 81 let a aby mi všichni dali pokoj. A tak jdu, když mi zavolají třeba skauti nebo z nějaké školy,“ uzavírá v Blízkých setkáních mořeplavec Richard Konkolski.
Související
-
Obavy mých přátel, že jsem si postavil rakev, jsou liché, uklidňuje mořeplavec
Dobrodruh a mořeplavec Rudolf Krautschneider si postavil oceánskou plachetnici. Na třímetrové lodi se chystá sám do Ameriky.
-
Vasco da Gama. První Evropan, který se dostal do Indie po moři
Vasco da Gama byl první Evropan, který se dostal do Indie po moři. Lisabon opustil 8. července 1497 se čtyřmi plachetnicemi.
-
Všude dobře, venku nejlíp? O cestování a touze poznávat svět
Martin Rychlík a Martin Soukup zhodnotí, co lidstvu přinesly zámořské objevy, vzpomenou na Hanzelku a Zikmunda a vypraví se i po stopách českých turistických značek.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.