Mohou muži rodit? O porodech a kojení v různých zemích světa
Vleže, ve stoje u kůlu, za přítomnosti otce nebo na samotce. Lidstvo svou pestrostí překvapí i v takové záležitosti, jakou je porod novorozeněte. Třeba v Melanésii otec u porodu obvykle nebývá. My máme blíže spíš některým severoamerickým indiánům, kde muži ženám pomáhají. Vše kolem narození a poporodní péče proberou Martin Rychlík a Martin Soukup s prezidentkou Unie porodních asistentek Magdalénou Ezrovou. A dojde i na kultury, kde rodí muži. Nebo se tak alespoň tváří.
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
Moci bez nemoci: Novorozenci na pupečníku
Budeme se věnovat předčasným porodům a extrémně nezralým novorozencům. Unikátní stabilizace miminek jim pomáhá přežít a snižuje riziko trvalých následků pro jejich život.
-
Porodní plány už dnes nejsou potřeba. Porodnice plní požadavky rodiček samy od sebe, říká porodník
Přístup k porodům se v porovnání s předchozími lety výrazně posunul. Zatímco dřív bylo vše v režii porodnic, dnes je možné ženám splnit téměř jakékoli přání. Co se změnilo?
-
Rodila doma. „Rozhodla jsem se zlomit rodinnou kletbu,“ svěřuje se herečka Aneta Krejčíková
Rodila doma, přestože prý má k porodu velký respekt. „U prvního bych si to netroufla, ale jsem z rodiny, kde s ním žádná žena nemá dobrou zkušenost,“ vysvětluje herečka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.