Od pěstního klínu k vesmírným lodím. Jak lidstvo začalo vyrábět nástroje i roboty?
První nástroje zhotovili pravěcí lovci a sběrači, aby si usnadnili lov a konzumaci plodin. Martin Rychlík a Martin Soukup budou mluvit o tom, jakou roli ve vývoji lidstva sehrála právě výroba nástrojů. Už netvoříme pěstní klíny, oštěpy nebo různé vrhače, ale sofistikované stroje, které místo lovu usnadňují práci. Jak a proč vznikl třeba bumerang? Kde sestrojili první hasičkou stříkačku? A čeká lidstvo doba strojů?
Člověčiny poslouchejte každý čtvrtek v 18 hodin živě, kdykoli na webu Dvojky, v aplikaci mujRozhlas nebo v podcastových aplikacích.
Související
-
Říše znaků. O původu jazyka i jeho zániku. Kde se mluví jazykem tok pisin?
Zatajte dech a začněte mluvit. Schopnost záměrně zastavit dýchání stála u zrodu řeči. Dozvíte se například, jak Bedřich Hrozný rozluštil prastaré chetitské písmo.
-
Kde domov náš? Z jeskyně do mrakodrapů! Prozkoumáme způsoby, jak lidé žijí
Už pravěký člověk toužil po vlastním domově. Co dělá domov domovem? Útulnost? Bezpečí? Podíváme se nejen do jeskyní a našich domovů, ale třeba také do mongolské jurty.
-
Společně za tím, co nás přesahuje. O hinduistickém obřadu ve Váránasí i pohřbu Karla Čapka
Z mladých chlapců se stávají dospělí muži, z mladých dívek dospělé ženy. Podobné změny životního stavu zpravidla doprovázejí takzvané iniciační rituály.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.