Mistrovský kurz sebeobrany Jasmíny Houdek. Spolu s tipy, jak získat sebevědomí i v nepříjemných situacích
Nejde jen o nebezpečí. Sebeobrana je také o tom, jak dovolíte, aby se k vám lidé chovali i v běžných situacích. Schopnost vnímat své hranice a chránit je potřebuje podle instruktorky moderní sebeobrany Jasmíny Houdek každý z nás. Prvním krokem je změna vlastního vnímání. O tom, jak opustit představu oběti a najít v sobě sílu, je Mistrovský kurz sebeobrany. Učte se od nejlepších!
„Nejde o sílu, ale o nastavení mysli,“ vysvětluje v Mistrovském kurzu sebeobrany Jasmína Houdek. Situací, ve kterých se za sebe potřebujeme postavit je celá řada. Zdaleka nejde jen o extrémní příklady, kterými je třeba přepadení nebo sexuální agrese.
Nejste oběť
„Mnoho lidí má problémy chránit své hranice i v běžné komunikaci,“ upozorňuje lektorka Moderní sebeobrany Jasmína Houdek. V pořadu Mistrovský kurz vysvětluje, že první krok k tomu, jak se cítit bezpečněji a lépe, je opustit představu, že jsme potenciální oběť.
Agresora nikdy neproste
Zejména pro ženy je to těžké, protože se tak o nich uvažuje už od raného dětství. Z mnoha situací přitom jde podle Houdek dobře vyjít právě díky sebevědomému postoji. Agresora nemáme prosit. Vymezování hranic vysvětluje například na používání tykání nebo vykání.
Vykat, nebo tykat?
„Agresoři často tykání používají. Provokují s ním, rozehrávají situaci. Nikdy na něj ale nesmíme přistoupit a to z několika důvodů. Když odpovídáme tykáním, necháme se vtahovat do situace tak, jak ji agresor připravil. Vykání udržuje odstup. Navíc dá okolí najevo, že se nejedná například o partnerskou roztržku, ale útočné chování cizího člověka,“ popisuje Houdek v pořadu Mistrovský kurz spolu s dalšími tipy na sebeobranu a získání sebevědomějších postojů, které nám v nepříjemných situacích mohou pomoci.
Související
-
Negativní reakce mě motivují, abych pokračovala, přiznává instruktorka sebeobrany Jasmína Houdek
Abych upozornila na sexuální násilí, zvykla jsme si představovat se jako holka, která byla ve 14 letech znásilněná. Dnes jsem dál a můj hlas má sílu, vysvětluje.
-
„Nebuďte ideální oběť.“ Tři základní rady instruktora sebeobrany
Tmavá noc, opuštěná ulička, někdo vás sleduje. Co budete dělat? Ztuhnete, promluvíte rázně na útočníka nebo si řeknete, že nejúčinnější obranou je útěk?
-
Při sebeobraně je důležité vyzařovat osobní sebejistotu
Hosty Martiny Kociánové byli instruktoři kurzů sebeobrany Pavel Forman a Štěpán Benca. Podle nich při potenciálním napadení nezáleží na počtu útočníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.