Miroslav Horníček. Komik, který přivedl na české obrazovky první talkshow

10. listopad 2021

Před 103 lety se narodil herec, režisér a spisovatel Miroslav Horníček. Pocházel z Plzně, kde také poprvé viděl hrát Voskovce a Wericha. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Jejich humor si zamiloval a o 20 let později stanul na jevišti divadla ABC spolu s Janem Werichem jako Voskovcův nástupce. Měl dar inteligentního a laskavého humoru, na kterém byl založen i televizní pořad Hovory H – první talkshow v historii Československé televize.

Představil první interaktivní film na světě

Horníček objevil tento televizní formát v kanadském Montréalu, kde slavil obrovský úspěch s Kinoautomatem na výstavě EXPO 1967. Byl totiž protagonistou prvního interaktivního filmu na světě. Příběh, ve kterém Miroslav Horníček ztvárňoval hlavního hrdinu, mohli diváci v sále průběžně ovlivňovat.

Za svou tvorbu byl Miroslav Horníček oceněn v roce 1996 uvedením do Dvorany slávy TýTý. Svůj vkus si nenechal zkazit laciným vyráběním legrace a odmítal označení bavič. Toto slovo přímo nesnášel.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit skupině, která je bigbítovou legendou.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související