Miroslav Horníček. Komik, který přivedl na české obrazovky první talkshow

10. listopad 2022

Herec, režisér a spisovatel Miroslav Horníček se narodil 10. listopadu 1918. Pocházel z Plzně, kde také poprvé viděl hrát Voskovce a Wericha. Jejich humor si zamiloval a o 20 let později stanul na jevišti divadla ABC spolu s Janem Werichem jako Voskovcův nástupce. Měl dar inteligentního a laskavého humoru, na kterém byl založen i televizní pořad Hovory H – první talkshow v historii Československé televize. Horníček objevil tento televizní formát v kanadském Montréalu.

V Montréalu slavil obrovský úspěch s Kinoautomatem na výstavě EXPO 1967. Byl totiž protagonistou prvního interaktivního filmu na světě. Příběh, ve kterém Miroslav Horníček ztvárňoval hlavního hrdinu, mohli diváci v sále průběžně ovlivňovat.

Za svou tvorbu byl Miroslav Horníček oceněn v roce 1996 uvedením do Dvorany slávy TýTý. Svůj vkus si nenechal zkazit laciným vyráběním legrace a odmítal označení bavič. Toto slovo přímo nesnášel.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.