Michael Romancov: Bryskní reakce Zelenského Kreml zaskočila. Putin teď hledá způsob, jak do Istanbulu nejet
Volodymyr Zelenskyj je připraven setkat se zítra osobně s Vladimirem Putinem. Připraven je i turecký Istanbul, kde se má schůzka konat, a to na návrh ruského prezidenta. Proč najednou Kreml mlží a plánuje vyslat vyjednavače? Zalekl se šéf Ruské federace oponenta? A nakolik reálné je, že by na schůzku dorazil i Donald Trump? Politický geograf Michael Romancov ještě prozradí, jaké páky má Západ na Kreml k ukončení války na Ukrajině, a přiblíží i perskou misi Donalda Trumpa.
Iniciátorem schůzky v Istanbulu byl Vladimir Putin. Zdá se ale, že rychlost a způsob, jakými zareagoval Volodymyr Zelenskyj, Kreml nepříjemně zaskočily. Rusku tak nezbývá nic jiného, než buď vymyslet věrohodnou odpověď, proč do Turecka nejet, anebo přijet.
„Vladimiru Putinovi se do Turecka evidentně nechce. Mlží o tom, koho v rámci delegace do Istanbulu pošle. Zelenskyj ale jasně řekl, že bude jednat pouze se šéfem Kremlu,“ přibližuje v pořadu Jak to vidí... politický geograf Michael Romancov.
Strach Vladimira Putina
Krajní variantou tedy může být i to, že se schůzka na nejvyšší úrovni, jak si přeje Ukrajina, neuskuteční. „Jednání mimo světla kamer ale určitě probíhají. Dokonce se spekuluje, že by do Istanbulu dorazil i Donald Trump. To by mohlo pomoci, aby se tam rozjel Vladimir Putin, který o schůzku s Trumpem stojí. Pomohlo by mu to neshodit se, když bude jednat se Zelenským, kterého považuje za nelegitimního prezidenta.“
Čtěte také
I tak by ale schůzka nebyla pro Vladimira Putina komfortní, protože není zvyklý čelit oponentům. „Volodymyr Zelenskyj pro něj není standardní partner pro jednání. Umí jednat s kdekým. Teď by se ale měl setkat tváří v tvář s člověkem, který poslední tři roky stojí v čele země, kterou Rusové napadli, a který Putinovi říká: Ty jsi ten člověk, který má na rukou krev jako desítky tisíc našich vojáků, civilistů, žen, dětí a starců. Na to Vladimir Putin evidentně připraven není,“ připomíná Romancov.
K zamyšlení tedy je, proč to byl právě Vladimir Putin, kdo přišel s návrhem přímých jednání bez jakýchkoli předběžných podmínek. „Z úst Rusů je to spíše dobře znějící fráze. Okamžitě totiž začali dodávat, že je třeba vzít v úvahu i to, co se děje v reálném čase, a že je třeba se vrátit k příčinám konfliktu. A už vůbec je nenapadlo, že od Zelenského přijde takto rychlá a razantní protireakce.“
Plán Evropy
Otázkou je i to, co se stane, když jednání v Istanbulu zkrachují. Zdá se totiž, že Amerika má už Vladimira Putina dost. „Američané uzavřeli s Ukrajinou dohodu o využívání ukrajinského nerostného bohatství, s čímž spojili i určité bezpečnostní záruky. Další energii ale do konfliktu vkládat nechtějí.“
„S Ukrajinci se tedy sešla Evropa. Dohodlo se, že pokud Rusové nebudou vstřícní vůči návrhům této skupiny zemí, což primárně znamená okamžité zastavení palby a začít jednat, tak Evropa spustí další sankce vůči Rusku. Takže uvidíme, kdy je začneme spouštět,“ uzavírá Michael Romancov.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.