Meteor o ptákovi roku, výzkumu zemětřesení v Turecku a liščím jídelníčku
Poslechněte si:
- 01:42 Polák velký ptákem roku
- 14:25 Jak to bylo s objevem Pluta?
- 20:59 K Měsíci se chystá flotila sond
- 33:33 Výzkum zemětřesení v Turecku
- 44:10 Loví lišky žížaly?
Hovoří ornitolog Zdeněk Vermouzek, odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl nebo seismolog Jiří Zahradník. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy O liškách a lidech čte Anna Theimerová.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Polák velký ptákem roku
Česká společnost ornitologická rozhodla jako každoročně o tom, který opeřenec se stane Ptákem roku. zvolila Cílem titulu není vytváření soutěživosti mezi druhy ptáků, ale spíše upozorňování. Třeba na ptáka něčím významného nebo ohroženého. Ptákem roku 2023 se stal polák velký. Víte, čemu vděčí za své jméno, kde žije nebo do jaké hloubky se umí potápět? To nám přišel říct Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.
Jak to bylo s objevem Pluta?
Objev planety Neptun v roce 1846 jako by astronomy namlsal; tehdy ji našli na předem vypočteném místě a tuto historii chtěli zopakovat. To, když na počátku 20. století nepatrné nepravidelnosti v pohybu Neptunu vyvolaly podezření, že ho gravitačně ovlivňuje neznámá planeta obíhající za ním. Byla dokonce vypočtena její přibližná dráha a odhadnuta hmotnost! Jen najít ji se jaksi nedařilo. Až 18. února 1930 americký astronom Clyde Tombaugh objevuje devátou planetu Pluto. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
K Měsíci se chystá flotila sond
Během pěti let na Měsíci opět přistanou lidé. Do té doby ale bude náš kosmický soused plný kosmických sond nejrůznější velikosti i úkolů. Chystá se celá flotila sond, které už nevypustí státy, ale soukromé firmy. Nový fenomén má starší kořeny, kdy se firmy pokoušely vyhrát Google Lunar X Prize. Už v letošním roce se k Měsíci vydá hned několik společností. Co se bude na Měsíci dít? O tom hovořil Ing. Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně.
Výzkum zemětřesení v Turecku
Ničivé zemětřesení, které postihlo Turecko a Sýrii si vyžádalo desetitisíce mrtvých. Nepřišlo ale z ničeho nic. Seismologové mají dobře zmapované zlomy, které tamním územím procházejí. Předvídat zemětřesení nikdo neumí, ale odborníci dovedou stále podrobněji zjišťovat, co se při konkrétním zemětřesení stalo. Prof. Jiří Zahradník z MFF UK potvrdil, že čeští seismologové v oblasti provádějí výzkum dlouhodobě. Jde to i díky velmi husté síti tureckých seismometrů.
Loví lišky žížaly?
Víte, co dokáží spořádat lišky? Rozhodně jen nekradou slepice. Spořádají klidně i žížaly nebo si natrhají maliny. Je známa městská liška, která si vyloženě pochutnává na párcích v rohlíku u supermarketu. Lišky jsou také skvělými lovci myší a vyrovnávají se svým kočičím konkurentům. I to se píše v knize O liškách a lidech, kterou vydalo nakladatelství Grada. V Meteoru z ní čte Anna Theimerová.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.