Meteor o potápění ptáků, zimním spánku dinosaurů a robotické civilizaci
Poslechněte si:
- 01:16 Nejlepší potápěči mezi ptáky
- 10:00 Jak vzniká pohlaví rostlin?
- 21:50 Lék na tuberkulózu
- 27:09 Měli dinosauři zimní spánek?
- 24:27 Je žralok vrcholovým predátorem?
- 41:40 Robotická civilizace z vesmíru
Hovoří ornitolog Zdeněk Vermouzek, botanička Helena Štorchová, nebo paleontolog Vladimír Socha. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Vesmírníček 2 Petra Brože čte Jan Battěk.
Nejlepší potápěči mezi ptáky
Slepice, páv, pštros, vrabec. Všechno jsou to ptáci, ale jejich vzhled, proporce i schopnosti snad nemohou být vzdálenější. Podobně pestré jsou i schopnosti ptáků při potápění. Přesvědčil nás o tom Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Známe i u nás vodní ptáky, jako třeba kachny. Víme také, že ptáci dokáží vylovit rybu přímo z moře. Ale existují skutečně excelentní potápěči, kteří se dokáží ponořit hluboko a vydržet pod vodou dlouhou dobu.
Jak vzniká pohlaví rostlin?
Tyčinky vyrábějí pyl a když se dostane na pestík jiné rostliny, dojde k oplození a tvirbě semínka. Jenže ne všechny rostliny to mají takto jednoduché: některým jedincům vyrostou tyčinky i pestík a jiným jen pestík. Třeba drobná kytička silenka je buď samičkou nebo hermafroditem – čili se umí oplodnit sama. Ale jak je to zařízeno, že si rostlina umí vybrat ze dvou způsobů rozmnožování? Čím se vypínají nebo spouštějí? Zajímavý mechanismus popsala dr. Helena Štorchová z Ústavu experimentální botaniky AV.
Objev léku proti tuberkulóze
Psal se rok 1927 a biochemika Selmana Waksmana fascinovala především jedna věc: "Půda se přímo hemží mikroorganismy, ale nenajdeme v ní téměř žádné člověku nebezpečné bakterie, a to přesto, že se do ní neustále dostávají s lidskými exkrementy... Že by je něco v půdě hubilo?" Mladý doktorand Albert Schatz na šéfův pokyn začal takové antibiotické bakterie hledat. Dne 19. října 1943 narazil na bakterii, která razantně účinkovala proti bakteriím tuberkulózy! Dostala název streptomycin. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Ukládali se dinosauři k zimnímu spánku?
Leaellynasaura amicagraphica byl velmi zvláštní dinosaurus. Měl extrémně dlouhý ocas, snad dvakrát delší než tělo a možná i pestře zbarvené opeření. Žil přibližně před 115 miliony let na území současné jihozápadní Austrálie. V době existence těchto dinosaurů se oblast nacházela za jižním polárním kruhem. Vladimír Socha popsal, jak dokázali tamní dinosauři přežít v nehostinných podmínkách. Byli speciálně přizpůsobeni?
Je žralok vrcholovým predátorem?
V severním Atlantiku žije žralok sleďový. Se svou délkou čtyř metrů je považován za vrcholového predátora. Biolog prof. Jaroslav Petr popsal nový výzkum, kdy vědci připevnili žralokovi na tělo malou krabičku. Byl to detektor teploty a tlaku a díky tomu mohli sledovat chování žraloka pod vodou, jak často a jak hluboko se potápí. Čekali několik měsíců, než se krabička uvolní, dostane na hladinu a pošle signál. A pak se nestačili divit. Žraloka za podivných okolností něco sežralo!
Může ve vesmíru existovat robotická civilizace?
Zcela určitě ano! A nemělo by nás překvapit, pokud se jako první nesetkáme s inteligentními mimozemšťany, ale s jejich roboty. Vždyť se podívejte na nás. Zatímco my, bytosti z masa a kostí, jsme se nejdále dostali na povrch Měsíce, naše sondy už opustily Sluneční soustavu! Nad tím se zamýšlí Vesmírníček 2, který vychází v nakladatelství Knihy Dobrovský. V Meteoru z knihy čte Jan Battěk a na doplňující otázky odpovídá autor knihy dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.