Meteor o optických kabelech, injekci proti vysokému tlaku a měření z balónu

24. srpen 2024

Poslechněte si:

  • 01:03 Lze zkoumat zemětřesení optickými kabely?
  • 10:14 Měření ovzduší z balónu
  • 15:48 Jakou zátěž vydrží led?
  • 24:52 Injekce proti vysokému tlaku
    Příběh Divišova Bleskosvodu

Hovoří geolog Leo Eisner, chemik Jan Havlík nebo fyziolog František Vyskočil. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek.

Lze zkoumat zemětřesení optickými kabely?

Optická vlákna

Díky pokroku v přenosu signálu pomocí optických kabelů začíná být země doslova prošpikována jejich hustou sítí. Seismologové si řekli: když už tam ty kabely leží, nešlo by je využít k měření zemětřesení? Položili tedy několik zkušebních kabelů a jali se měřit. Geolog Leo Eisner popsal s jakými výsledky. Nahradí optické kabely běžné seismometry?

Měření ovzduší z balónu

Horkovzdušný balón

Vzduch ve velké výšce byl pro vědu neznámý. Prozkoumat se ho rozhodli francouzští fyzikové Joseph Louis Gay-Lussac a Jean Baptiste Biot. Startovali 24. srpna 1804. Hlavní náklad tvořily přístroje k měření teploty, tlaku a vlhkosti vzduchu, ke studiu zemské gravitace a magnetismu, dokonce i ke zkoumání lomu světla. V přesně určenou dobu pak zaduněl na zemi výstřel ze signálního kanonu a posádka zjišťovala rychlost šíření zvuku v atmosféře. Navíc ve výšce 1200 m vypustili včelu a ve výšce 3500 m pěnkavu. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.

Jakou zátěž vydrží led?

Tenký led

Zkuste si tento pokus: Naplňte PET lahev vodou a dejte do mrazáku. Až zamrzne, lahev rozřežte a výsledný ledový válec položte třeba mezi dvě židle na opěradla. Dvě jiné plastové lahve naplňte vodou, spojte strunou a tu pověste přes ledový válec. Lahve budou tahat strunu dolů a ona postupně protaje skrz. Nakonec obě PET lahve spadnou. Jenže ledový válec se nezlomí, zůstane vcelku. O působení tlaku na vodu a dalších anomáliích vody hovořil dr. Jan Havlík z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Injekce proti vysokému tlaku

Injekce

Vysoký krevní tlak je zdravotní patálie, která může mít pro lidské tělo řadu důsledků. Současná medicína až dodnes neměla jinou volbu než nemocným dlouhodobě ordinovat prášky. Jak by se vám líbilo místo toho přijmout jednou za půl roku injekci? Toto významné zvýšení pohodlí lidí s vysokých tlakem je alespoň částečně na spadnutí. Jak injekce funguje, vysvětlil prof. František Vyskočil z Fyziologického ústavu AV.

Příběh Divišova Bleskosvodu

Prokop Diviš je jméno, které zná každý už ze školy. Jeho hromosvod je dnes nedílnou součástí každé stavby. Stejně tak každý ví, že nepůsobí ochranu proti hromu, ale blesku a mělo by se mu říkat bleskosvod. Jenže Prokop Diviš měl mnohem širší zájmy. Jeho pozoruhodnému vědeckému bádání se věnuje rozhlasové pásmo Jiřího Jana Navrátila, které mělo v Meteoru premiéru v roce 1976. Účinkují Josef Velda, Jaroslav Spal a Dagmar Sedláčková.

Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio

Související