Meteor o očkování proti koronaviru, opičení koček a zásobách zlata
Poslechněte si:
- 01:05 Vrací se pěnkava jikavec
- 09:15 Opičí se kočky?
- 17:56 Objev inzulinu
- 23:13 Dočkáme se očkování proti koronaviru?
- 34:00 Musí meteorologové umět matematiku?
- 42:08 Kde jsou největší zásoby zlata?
Vrací se pěnkava jikavec
Čtěte také
Ptáci, kteří žijí přes léto na severu, se k nám během podzimu postupně vracejí. Mezi nimi i pěnkava jikavec. Tento ptačí host u nás dříve býval velmi hojný. Ještě v 19. století se běžně chytali na čihadlech a pak se konzumovali jako lidská potrava. Od roku 1870 dostali zákonnou ochranu, která platí dodnes. Pěnkava jikavec se k nám na zimu vrací za potravou, kterou tvoří především bukvice. Víte ale, proč je obtížné ptáčka spatřit, když je hledá v bukovém listí?
Opičí se kočky?
Kočky jsou považovány v porovnání se psy, za méně přizpůsobené člověku, méně ochočené a méně poslušné. V mnoha ohledech je to pravda. Existují ale výjimky, které ukazují, že kočky jsou na chování člověka vnímavější, než se dosud myslelo. V Japonsku vědci našli kočku, která dokázala po své majitelce zopakovat přes 20 gest a pohybů. Někdy šlo o velmi složité pohyby, třeba vytažení šuplíku nebo zdvižení obou pacek. Co dalšího kočka uměla a co to znamená pro naše chápání koček? O tom informoval biolog prof. Jaroslav Petr.
Objev inzulinu
Diabetes mellitus neboli cukrovka vzniká, když vlastní imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin. Tělo si pak neumí poradit s příjmem cukrů v potravě. To je cukrovka 1. typu. Cukrovka 2. typu postihující nejčastěji seniory nebo lidi s nadváhou, je způsobena sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu. Co dělat, když tělo tento klíčový hormon neumí vyrobit nebo ho vyrábí málo? Jak zachránit lidské životy? Řešení přišlo přesně před 100 lety! Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Dočkáme se očkování proti koronaviru?
Všichni si přejeme, aby pandemie nemoci covid-19 už byla za námi a my mohli žít zase normálním životem. V situaci, kdy počet nakažených stále roste a lidstvo nemá lék, je jen jediná možnost, jak vrátit svět do starých kolejí. Očkování. Bohužel vznikají nesmyslné konspirační teorie a strach z něj. Jaký je současný stav vývoje vakcíny? Kdy bude hotova? Říká se, že imunitní systém si pamatuje koronavirus jen asi tři měsíce a pak se člověk může zase nakazit. Může za takové situace očkování fungovat? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídal Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
Musí meteorologové umět matematiku?
Jiří Grygar má ve své sbírce i citát Alexandera Friedmana: „Špatní matematici se mohou stát dobrými fyziky a špatní fyzikové se mohou stát dobrými meteorology.“ Toto poněkud škodolibé rýpnutí do meteorologů jsme nechali komentovat jednoho z nich – Martina Nováka z ČHMÚ v Ústí nad Labem. Jak je to se skutečným studiem meteorologie na vysoké škole? Obejde se bez hlubších znalostí matematiky?
Kde jsou největší zásoby zlata?
Zlatá horečka z 19. století je minulostí. Zlato je ale stále považováno za velmi cenný kov a snaha objevit nová naleziště neutuchá. Nevyzvednuté zlaté zásoby se odhadují na 75 000 tun. Z toho celých 45 % připadá na Jihoafrickou republiku. Nejbohatší africké naleziště má Witwatersrand, podkovovitá vyvýšenina východně od Johannesburgu. Rusko má velké zásoby zlata na Sibiři. V americkém státě Nevada se doluje zlatonosná ruda z otevřené jámy dva tisíce pět set metrů dlouhé a tři sta metrů hluboké. Jak zlato v zemi vzniká? Víte, že nosíte prstýnek ze zlata které v minulosti nosila třeba nějaká princezna? O zlatu jsme četli z knihy Materiály a člověk prof. Miroslava Raaba.
Související
-
Meteor o šestém smyslu zvířat, Slunci a otráveném vojsku
01:35 Je normální teplé září? 09:58 Mají zvířata šestý smysl? 18:55 Objev Punkevních jeskyní 24:11 Může nás ohrozit Slunce? 32:12 Čím se otrávilo vojsko u Kutné Hory?
-
Meteor o slunečním kouzle, žraločím oku a zdrogované Libuši
01:24 Jak Slunce kouzlilo s telegrafem 11:20 Proč má žralok velrybí obrněné oči? 18:58 První integrovaný obvod 23:52 Měkké tkáně dinosaurů 32:49 Brala kněžna Libuše drogy?
-
Meteor o nejvyšší přehradě, chodících rybách a otravě krále Maxmiliána
01:38 Nejvyšší přehrada světa 12:36 Proč tělo někdy odmítá transplantaci orgánu? 17:20 Mohou ryby chodit? 26:01 Co je nového v pražské zoo? 36:48 Otrava krále Maxmiliána
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.