Meteor o ocelové pavučině, zahradničení mravenců a smečkách dinosaurů
Poslechněte si:
- 01:25 Je pavučina pevnější než ocel?
- 13:35 Otáčí se elektrony jako planety?
- 18:53 Proč mravenci rádi zahradničí?
- 27:35 Lovili dinosauři ve smečkách?
- 34:38 Ničivé zemětřesení 1960 v Chile
Je pavučina pevnější než ocel?
Nejlepšími tkalci v historii naší planety nejsou lidé, nýbrž pavouci. Z vláken splétají pasti, do kterých lapají svou kořist, ze svého hedvábí si budují příbytky i kokony pro vajíčka a používají je k mnoha dalším účelům. O pavoučím vláknu se říká, že je pevnější než ocel. Je to pravda? Dokážeme pavoučí vlákno napodobit v laboratoři? Na to jsme se ptali jednoho u našich předních arachnologů Doc. Jaromíra Hajera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Otáčí se elektrony jako planety?
V roce 1911 navrhl Ernest Rutherford takzvaný planetární model atomu coby jakési sluneční soustavičky, ve které kolem hmotného jádra obíhají nepatrné elektrony obdobně jako planety kolem Slunce. Tehdy se mezi jeho kolegy našli posměváčci: "Teď by se ty vaše elektrony měly ještě otáčet kolem své osy jako Země!" Jenže pak nejprve Niels Bohr a pak Wolfgang Pauli otáčení elektronů potvrdili. Pauli 16. ledna 1925 dokonce ukázal, že existují dvě možnosti rotace. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Proč mravenci rádi zahradničí?
Jaterník, plicník, sněženka, fialka. Tyto a další rostliny využívají mravenců ke svému rozmnožování. Mravenci si totiž do mraveniště nosí jejich semena a jejich části požírají. Zbytek jako nadbytečné smetí odnesou ven a tam semínko může vyklíčit lépe, než na místě, kde ho původně mravenec našel. Nový výzkum ukázal, že mravenci dokáží změnit složení bakterií na semínku, a to opět pomáhá biolog prof. Jaroslav Petr.
Lovili dinosauři ve smečkách?
Tarbosaurus žil na území dnešního Mongolska a Číny. Tento dinosaurus byl podobný známému tyranosaurovi. Šlo o vrcholného predátora, který neměl konkurenci. Proto vzbudilo velký ohlas, když se podařilo najít hromadný hrob těchto teropodních živočichů. Žili snad pospolu? Lovili ve smečkách? Doteď je to předmětem dohadů. Měl zapotřebí lovit ve smečce ten nejsilnější druh? Úvahy objasnil publicista Vladimír Socha.
Ničivé zemětřesení 1960 v Chile
22. května 1960 zasáhlo Chile zemětřesení. Začalo v 15 hodin a 11 minut a trvalo 11 až 13 minut. Seismometry změřili jeho velikost na 9,5. Stalo se nejsilnějším zemětřesením v historii lidstva. Zahynulo 1650 lidí, jen díky tomu, že bylo očekáváno, to nebylo víc. Odehrálo se velmi blízko pobřeží a vyvolalo vlnu tsunami. Za 12 hodin dorazila na Havajské ostrovy, kde dosáhla výšky až 11 metrů, za dalších 11 hodin dorazila k Japonsku a dosáhla výšky 6 metrů. Prostřednictvím osudů jedné rodiny jsme mohli v Meteoru zemětřesení prožít z novu. Poslechněte si dramatizaci tehdejších událostí. Komentuje Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu AV.
Související
-
Meteor o supermanovi, podstatě vesmíru a orientaci holubů
01:32 Bude z člověka superman? 13:42 Podstata vesmíru 21:08 První volání přes Atlantik. 26:14 Orientace holubů čichem 32:57 Vznik perel 41:35 Jak věda ovlivňuje sport?
-
Meteor o krmení zvířat v zimě, konjunkci planet a rychlém pavoukovi
01:13 Štědrovečerní přilepšování zvířatům 08:38 Nedůvěra v dalekohledy 13:19 Mimořádná konjunkce planet 21:00 Pavouk, který se střílí z praku 29:25 Sherlock Holmes a kapři.
-
Isaac Newton. Geniální vědec mohl být pasákem ovcí. Za jeho objevy jsou podivuhodné okolnosti
Isaac Newton byl anglický fyzik, matematik i rytíř. Podle pověsti usnul pod jabloní, na hlavu mu spadlo jablko a objevil gravitaci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.