Meteor o neviditelných blescích, teploměru krajty a umírající hvězdě
Poslechněte si:
- 01:07 Lze pozorovat blesky z balónu?
- 13:23 K čemu krajty potřebují teploměr?
- 26:15 Umírající hvězda Betelgeuse
- 38:40 Používají vydry nástroje?
- 47:50 Rychlý jaderný reaktor
Hovoří fyzička Ivana Kolmašová, zoolog Jaroslav Forejt nebo astrofyzik Petr Kulhánek. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek.
Lze pozorovat blesky z balónu?
Když vidíme blesk, snažíme se instinktivně schovat. Ivana Kolmašová z Ústavu fyziky atmosféry AV se naopak snaží ho prozkoumat zblízka. Nikoli osobně, ale pomocí přístrojů. Chystá například v rámci mezinárodního projektu let balónu do velké výšky, který by dokázal měřit blesky zcela novým způsobem. Bude mít přístroje, které zachytí záření na frekvencích, které už lidské oko nedokáže spatřit.
K čemu krajty potřebují teploměr?
Krajta královská je jedna z nejmenších krajt, které můžeme chovat v teráriích. Krajta dokáže najednou sežrat celého potkana, poté si ale někam zaleze a až měsíc ho tráví. Krajta má na svém těle řadu senzorů, které ji pomáhají při lovu i průzkumu svého okolí. Úžasným způsobem například dokáže vnímat teplotu, a to s rozlišením až 0,2 stupně. Samečka krajty královské nám přinesl přímo do studia ukázat chovatel a popularizátor Jaroslav Forejt.
Umírající hvězda Betelgeuse
V souhvězdí Orionu svítí velmi jasná načervenalá hvězda s podivným názvem Betelgeuse. V porovnání se Sluncem je to gigantická hvězda. Vědci už dlouho vědí, že jednoho dne se vlastní gravitací zhroutí a vybuchne jako tzv. supernova. Nikdo ale neví, kdy k tomu dojde. Hvězda už několikrát dala astronomům falešné signály, že je výbuch na spadnutí. Její výzkum v posledních desetiletích provází řada podivností, jak sdělil astrofyzik prof. Petr Kulhánek z ČVUT.
Používají vydry nástroje?
Lední medvěd umí vzít kus ledu a z výšky jím mrsknout na hlavu tuleně, aby ho zabil. Novokaledonská vrána do úzké nádoby nahází kamínky, aby stoupla hladina a ona se dostala k potravě, která na ní plave. Používání nástrojů mezi zvířaty bylo zaznamenáno už mnohokrát. Například samozřejmě u primátů, ale také u papoušků, slonů nebo chobotnic. Vědci teď zjišťovali, jak je to u mořských vyder. Výsledky představil biolog prof. Jaroslav Petr.
Rychlý jaderný reaktor
Kromě běžných reaktorů užívaných v jaderných elektrárnách existují i reaktory tzv. rychlé, kde se palivo, nejčastěji plutonium 239, štěpí přímo rychlými neutrony. Výhodou je, že rychlé neutrony ze štěpení mohou nejen štěpit palivo, ale také přeměňovat uran 238 v plutonium, čili v další palivo. Rychlý reaktor ve vhodném uspořádání tedy vyrábí víc paliva, než sám spotřebuje. Na tomto principu založená elektrárna Superfénix se začala stavět ve Francii v roce 1974, spuštěna byla dne 7. září 1985. Vše ale skončilo nezdarem. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka