Meteor o koupání v přírodě, jídle ze vzduchu a klokánčím Metuzalému
Poslechněte si:
- 01:16 Jak se v přírodě koupat?
- 07:45 Jídlo ze vzduchu
- 15:00 Proč se papoušci dožívají vysokého věku?
- 23:18 Prašivka – nová celebrita zoo
- Sherlock Holmes a vyděrači (stream do 9. 7. 2022) >>
Hovoří strážce přírody Ondřej Vítek, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek nebo biolog Jaroslav Petr. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. V roli Sherlocka Holmese a Johna Watsona Svatopluk Beneš a Jaroslav Spal.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Jak se v přírodě koupat?
Začaly letní prázdniny, doba dovolených a cestování. Do přírody vyráží spousta lidí. Příroda ale z takové velké návštěvnosti radost nemá. Někdy stačí poměrně malá změna, abychom jí ušetřili zbytečných útrap. V Meteoru proto během letních prázdnin uvádíme cyklus, který by šel výstižně nazvat „Jak NE do přírody“.
Moderátoři Meteoru Kateřina Březinová a Petr Sobotka si zahrají na výletníky, kteří se nevědomky dopustí přešlapu, na což je upozorní strážce přírody Ondřej Vítek. Dnes se zaměříme na to, jak se v přírodě koupat. Lze do vody všude? Nevadí opalovací krémy?
Jídlo ze vzduchu
Když by za vámi přišel jistý holohlavý muž a tvrdil by, že dokáže vyrobit živiny pro rostliny ze vzduchu, jak byste se tvářili? Vaše důvěra by byla jistě na tom úplně nejnižším bodě. Vidíte, a stalo se to.
Před 113 lety, 2. července 1909, chemik Fritz Haber představuje přímou syntézu amoniaku ze vzdušného dusíku. Jak tento na první pohled podezřelý experiment probíhal? To jsme si připomněli v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Proč se papoušci dožívají vysokého věku?
Průměrný věk dožití živočichů je přibližně úměrný jejich velikosti. Existují ale výjimky. Například některé druhy papoušků se dožívají až 30 let. Čím by mohla být tato dlouhověkost způsobena?
Je to tím, že jsou inteligentní a dokážou se vyhnout nástrahám? Nebo je potřeba mnoha let, aby se vyvinul jejich poměrně velký mozek? Nebo se musí dožívat vysokého věku, protože mají potomky až v pozdním věku?
Vědci provedli rozsáhlý pokus, aby zjistili, která z teorií je správně. Popsal nám ho biolog prof. Jaroslav Petr.
Prašivka – nová celebrita zoo
Prašivka dostala od chovatele Davida Valy stejné jméno jako krysa, která hraje významnou roli ve třetí knize o Harrym Potterovi Vězeň z Azkabanu. I Prašivka v Zoo Praha se do značné míry kryse podobá a působí poněkud olysalým dojmem. Navíc je stejně jako ta potterovská opravdu velice, velice stará. Dalo by se říci, že prožila už dva životy za sebou.
Není to ovšem krysa, nýbrž vačnatec. Samička klokánka krysího. Táhne jí už na 13. rok, přičemž v přírodě se příslušníci jejího druhu dožívají 5 až 6 let. Další zajímavosti o zvláštním obyvateli pražské zoo přiblížil ředitel Miroslav Bobek v četbě ze své připravované knihy Ryšavý knihovník a další zápisky ředitele zoo.
Sherlock Holmes a vyděrači
Sherlock Holmes vždy využíval vědecké postupy. Není tedy divu, že se tato postava objevuje i v Meteoru. Autory téměř tří desítek případů byli buď spisovatel Rudolf Čechura nebo hlavní redaktor Meteoru Josef Kleibl. Zveme vás k poslechu kriminálního případu, ve kterém nahlédneme do mysli geniálního detektiva. Pojďme rozehrát šachovou partii. Případ se jmenuje Sherlock Holmes a vyděrači. K poslechu je jako stream mezi 2. a 9. červencem 2022.
Čtěte také
Účinkují: Svatopluk Beneš, Jaroslav Spal, Jiří Holý, Petr Pospíchal, Václav Stýblo, Karel Koloušek a Jan Teplý. Scénář Rudolf Čechura, píseň Petr Skoumal, Jan Vodňanský, režie Ladislav Rybišar. Premiéra 22. září 1979
Související
-
Meteor s Sherlockem. Dvě značky neodlučně spojené už od 60. let
Sherlock Holmes se v Meteoru objevil už dva roky po jeho vzniku. A jeho vědecké metody se vysílání prolínají i v novém tisíciletí.
-
Meteor o černém Slunci, nezničitelném živočichu, papoušcích a prokrastinaci
01:30 UV Slunce 10:16 Objev struktury DNA 14:59 Nezničitelný živočich 24:41 Umějí papoušci pravděpodobnost? 31:21 Jak vidí hlubokomořské ryby? 41:41 Proč odkládáme úkoly?
-
Bezpečnost u vody. Do jakých vod bychom se neměli nikdy pouštět?
Jaké zásady platí při koupání? Liší se v souvislosti s místem koupání? Jsou jiné u bazénu, na koupališti, nebo u lomu ve volné přírodě?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.