Devět vědeckých případů Sherlocka Holmese v Meteoru. Poslouchejte ZDARMA

1. červenec 2017

Sherlock Holmes se v Meteoru objevil už dva roky po jeho vzniku. A jeho vědecké metody se vysílání prolínají i v novém tisíciletí.

První Meteor zazněl na rozhlasových vlnách v pátek 27. září 1963. Hlas hlavního redaktora Oldřicha Ungera zněl z Meteoru dva roky, když v červenci 1965 přišel hlas další osobnosti: Sherlocka Holmese! Ten do Meteoru jistě patří, vždy přece využíval k řešení případů vědecké znalosti a metody. Vynikal hlavně v chemii.

V roce 1959 dokonce vyšla kniha Chemické případy Sherlocka Holmese. Tu samozřejmě nenapsal Sir Arthur Conan Doyle (1859–1930), ale polský chemik Wacław Gołembowicz. Jeho pět povídek pak právě v roce 1965 pro Meteor zdramatizoval Zdeněk Bidlo, hlas Holmesovi propůjčil Bohuš Záhorský a dr. Watsonovi Jaromír Spal.

Legendární Holmes Svatopluka Beneše

Další díly se natáčely až po dvanáctileté pauze. Koncem 70. let Bohuše Záhorského nejspíš ze zdravotních důvodů nahradil Svatopluk Beneš. Příběhy dostaly také jiný ráz. Přibyl nadhled, humor. Holmes byl vyměněn, ale Watsonův hlas Jaromíra Spala zůstal ještě v devíti dílech až do roku 1981, kdy zemřel.

Svatopluk Beneš

Pak se představitelé Watsona střídali: v 80. letech bylo natočeno dalších 16 případů, vždy po jednom díle hráli Watsona Miloš Kopecký, Jiří Adamíra a Josef Bláha. Teprve od roku 1986 se dvojice ustálila a Watsonem se na dalších 13 dílů stal Jiří Císler.

Celkem pro Meteor bylo natočeno 30 případů. Většinou pod vedením režiséra Karla Weinlicha. Po prvních pěti podle knihy polského chemika, následovalo 16 případů podle českého spisovatele Rudolfa Čechury a sedm napsal tehdejší hlavní redaktor Meteoru Josef Kleibl.

Ztracené a znovu objevené

Bohužel dva případy se v archivu nedochovaly: Sherlock Holmes a třeboňští kapři a Sherlock Holmes a případ s diamantem a včelami. Naštěstí čtyři díly s Jaromírem Spalem byly přetočeny Jiřím Cízlerem, takže Třeboňští kapři přece jen v jiné verzi existují.

Jiný osud potkal případ Sherlock Holmes a pavor nocturnus. Přes 30 let ležel v šuplíku Josefa Kleibla nedodělaný. Dopsal ho až v 86 letech na přímou výzvu. Případ inspirovaný studií z roku 1986 natočil v roce 2017 režisér Vlado Rusko s Kamilem Halbichem v roli Sherlocka Holmese a Miroslavem Táborským v roli Watsona.

autor: Petr Sobotka
Spustit audio