Markéta Pilátová: Maduro zdědil ty nejhorší karty. Teď má šanci ukázat, že je v něm i něco lidského

14. březen 2019

Ve Venezuele už několik měsíců kolabuje státní struktura. Obyvatelé nově čelí masivním výpadkům elektrické energie a země je na pokraji humanitární katastrofy.

V současné době je ve Venezuele 85 procent ze 30 milionů obyvatel pod hranicí chudoby, 4 z 5 nemocnic jsou zavřené a hrozí obrovská humanitární katastrofa,“ přibližuje v pořadu Jak to vidí spisovatelka a publicistka Markéta Pilátová.

Ilustruje to problémy současné Latinské Ameriky. Tyto země neprošly průmyslovou revolucí jako Evropa nebo USA, takže se v nich hodně sází na suroviny. Ve Venezuele to představuje především těžba ropy a politická situace v zemi se vždy odvíjela od houpajících se cen ropy.“

Socialismus postavený na ropě

Rozdělení moci ve Venezuele.

Za vzestupem země před dvaceti lety za vlády Hugo Cháveze a jeho „socialismu pro 21. století“ stály do značné míry vysoké ceny ropy. Do klíčových pozic se tehdy dostali nekompetentní lidé spříznění s režimem. Takže když po Chávezově smrti nastoupil prezident Nicolas Maduro a ceny ropy se propadly, Venezuela se začala topit v problémech.

Přestože je mi Nicolas Maduro velmi nesympatický svými činy i postoji a tím, že pokračuje v Chávezově politice, nechtěla bych být v jeho kůži, protože zdědil ty nejhorší možné karty. Na druhou stranu teď má velkou šanci ukázat, že je v něm i něco demokratického – lidského – a odstoupit bez nějakého krveprolití.“

Armáda je drogová mafie

Moc Nicolase Madura se stále opírá o armádu. „Hugo Chávez proměnil armádu a ozbrojené složky ve velmi svéráznou formu mafie. Svým generálům a vojevůdcům poskytl velký přístup na trh s drogami a dneska jsou to mezinárodně stíhaní zločinci. Armáda ani Nicolas Maduro proto vlastně nemají příliš velký zájem na tom, aby se něco změnilo,“ vysvětluje Markéta Pilátová.

Juan Guaidó

Hlavní tvář opozice Juan Guaidó jim sice nabídl amnestii, jak se to při pádu vojenských diktatur v Latinské Americe děje často, ale pro armádní představitele je ztráta vlivu v zemi i tak riskantní. Amnestie ve Venezuele je totiž nezbavuje odpovědnosti za obchod s drogami v ostatních zemích.

Z bláta do louže?

Ani pokud se opozici nakonec podaří Madurův režim podporovaný armádou svrhnout, nebude mít ale Venezuela zdaleka vyhráno. Země totiž potřebuje podle Markéty Pilátové především ekonomický recept obnovy, který nebude postavený výhradně na obchodu s ropou.

Další témata rozhovoru: Jaké ekonomické zájmy má v Latinské Americe Čína? Co je typické pro latinoamerické obchodování? Co stojí za obrovskými sociálními rozdíly v zemích Latinské Ameriky? Kdo byla překladatelka Pavla Lidmilová?

autoři: Zita Senková , Markéta Pilátová , and
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.