Marek Orko Vácha: Pochybování se stalo módou. Jedinou jistotou této doby se stává nejistota
Co soudí biolog a kněz v jedné osobě o celibátu? A jak se u něj snáší věda s vírou?
Marek Orko Vácha a ujišťuje, že jdou krásně dohromady: „Svět je jeden. Věda poznává horizontálu světa. Od velkého třesku po člověka. Kdežto víra hledá tu vertikálu. Ptá se, jaký to má smysl.“ A dodává: „Čím víc člověk rozumí přírodě, o to víc mu to otevírá oči pro krásy stvořitele.“
Má své jistoty, svou víru
Podle Váchy se pochybování a relativizování stalo módou. „Jedinou jistotou této doby se stává nejistota. A člověk, který zpochybní vždycky všechno, se nikdy nikam nedostane. Když mám několik cest a pořád si říkám, že by ta další mohla být lepší, tak nakonec zůstanu na místě.“
Teolog tvrdí, že věřit je přirozené. To mu ale nebrání být kritikem celibátu. „Tolik energie, kolik otec rodiny dává výchově svých dětí, tu já vrážím do toho, abych ten celibát uhrál alespoň na remízu.“ Co to znamená? „To si necháme do jiného vysílání. Jednou o tom napíšu knížku.“
Asistovaná reprodukce
Jako genetický biolog řeší neustále problémy lidí, kteří nemůžou mít děti a zajímají se o asistovanou reprodukci. „Já jsem ten celibát sliboval. Oni ne.“ Varuje před pokusy o genetické změny lidských embryích.
„Čína na tom seriózně pracuje. A ta embrya jsou tak maličká, že cokoli byste tam udělali, tak se ta změna projeví nejen v tom človíčku, ale i v jeho dětech. Tady dal celý svět zpátečku,“ komentuje s uspokojením zákaz ze strany EU. Měla by být povolena eutanazie? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.