Máme úžasné jméno a opravdu se o nás ve světě ví, tvrdí popularizátor astronomie Jan Spratek

23. srpen 2024

Česká vesmírná stopa je prý viditelná. „Když se v tom začnete hrabat a říkat si, že za tím je jistě Amerika, zjistíte, že raketové komponenty jsou naše,“ uvádí. Kdy a jak zahořel pro vesmír? Proč má být vědec fantastou a snílkem? Je schopnost vysvětlit složité věci cvik, nebo talent? A umíme si představit nekonečno?

Jan Spratek

„Česká republika dodává obrovské komponenty do raket, které se vyrábí v Klatovech. V Lanškrouně se dělají všechny možné kondenzátory, které najdete v nejrůznějších sondách,“ vypočítává Jan Spratek.

„Máme úžasné jméno a opravdu se o nás ve světě ví. Jak se říká, ve světě se o nás ví víc, než vědí naši vlastní občané.“

Jan Spratek je přesvědčený, že po Vladimíru Remkovi budeme mít na oběžné dráze dalšího Čecha. „Jsem o tom bytostně přesvědčený. Potřebujeme vytvořit zázemí pro to, abychom Aleše Svobodu mohli poslat nahoru. Stal by se ikonou, která by dál popularizovala a šířila téma vesmíru. Pro motivaci a inspiraci budoucí generace je to dokonalý impakt,“ uzavírá Jan Spratek, odborník na vesmír.

autoři: Vasil Fridrich , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.