Odhalte tajemství noční oblohy. Naučte se pozorovat hvězdy. Mistrovský kurz astronoma Pavla Suchana
K pozorování oblohy vám na začátku stačí mapa a dobré oblečení. Který dalekohled si vybrat, když chcete vidět víc? A kam se dívat? „I amatérský pozorovatel může světu přinést překvapivé objevy,“ prozrazuje astronom Pavel Suchan v Mistrovském kurzu. Pozorování oblohy je dobrodružství i poznání. Začít se dá v každém věku. Za kterými úkazy se vyplatí cestovat? A co by měl správný pozorovatel mít vždycky u sebe? Učte se s Mistrovským kurzem na Dvojce od těch nejlepších.
Související
-
I kdybychom si o vesmíru povídali rok, dotkneme se jen nepatrné části. O zbytku nevíme nic
Jak se absolvent dopravní průmyslovky ocitl na významných astronomických pracovištích? A proč nám tak naléhavě připomíná, jak vzácná je tma? Moderuje Jitka Novotná.
-
Ve městech vidíme jen stovky hvězd, ale mohly by jich být tisíce. Ochuzujeme se sami, míní astronom
„Měsíc můžeme vidět i ve dne. Když dorůstá, tak je vidět na večerní obloze. Když couvá, tak vychází o půlnoci a zapadá až dopoledne,“ vysvětluje astronom Pavel Suchan.
-
Úžasné životy: Milan Rastislav Štefánik podle astronoma Jiřího Grygara
Nikdy neměli, ba ani nemohli mít, s M. R. Štefánikem tu čest. Jeho odkaz si však Jiří Grygar hýčká od 40. let minulého století. A dodnes jezdí a létá v jeho šlépějích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.