Úžasné životy: Milan Rastislav Štefánik podle astronoma Jiřího Grygara

1. srpen 2021

 Nikdy neměli, ba ani nemohli mít, s M. R. Štefánikem tu čest. Jeho odkaz si však Jiří Grygar hýčká od 40. let minulého století.  A dodnes jezdí a létá v jeho šlépějích. 

Ať už jako astronom a astrofyzik, nebo jako člověk obdivující sílu ducha, morálky a státotvorného chování. Jiří Grygar navštívil na Tahiti, kde Štefánik postavil hvězdárnu pro svá pozorování, jezdí na kole po památných místech Čech, Moravy i Slovenska, sbírá o něm knížky.

„Myslím, že jméno Milana Rastislava Štefánika je třeba si připomínat, i když v Praze je mu třeba věnován most, ulice, socha i hvězdárna,“ tvrdí Jiří Grygar. On sám si ho připomíná každou novou drobností do mozaiky všeho, co Milan Rastislav Štefánik zvládl během 39 let svého života. A bylo toho víc, než by mnozí zvládli za několik dlouhých životů.

Z chudičké evangelické rodiny se vypracoval na doktora filozofie. Procestoval svět, naučil se několik jazyků, stal se astronomem, generálem francouzské armády, politikem, organizátorem československých legií v Srbsku, Rumunsku, Itálii, Rusku a československým ministrem vojenství. Spolu s Tomášem Garrigueem Masarykem a Edvardem Benešem je považován za zakladatele Československa. 

autor: Markéta Nešlehová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?