Vladimír Remek. První neamerický a nesovětský člověk ve vesmíru
Vladimír Remek odstartoval z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 2. března 1978. Společně se sovětským kosmonautem a velitelem posádky Alexejem Gubarevem vystoupal v kosmické lodi Sojuz 28 za necelých devět minut na oběžnou dráhu Země. O den později se Sojuz 28 spojil s orbitální stanicí Saljut 6. Zde Vladimír Remek se svými kolegy prováděl několik experimentů, na jejichž přípravě se významně podíleli českoslovenští vědci.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Rok ve vesmíru. Mise dlouhá 340 dní
Rus a američan přistáli v Kazachstánu... ne to není začátek vtipu, ale vyvrcholení dlouhé vesmírné mise Year In Space.
-
Byl jsem v pravou chvíli na pravém místě, je přesvědčený kosmonaut Vladimír Remek
Když jsem starší, čím dál víc si uvědomuju, jaká to byla obrovská náhoda i klika, že to tak vyšlo, zamýšlí se v Nočním Mikrofóru.
-
Expedice do kosmu
Člověk podnikl další krok k prozkoumání kosmu: americká NASA úspěšně dopravila na Mars průzkumného robota, který se jmenuje Perseverance neboli Vytrvalost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.