Malíř ďábla aneb Záhadný příběh loštického poháru

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Loštický pohár na obraze Hieronyma Bosche Zahrada pozemských rozkoší

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Co mají společného nejzáhadnější obraz světa Zahrada pozemských rozkoší Hieronyma Bosche a keramický  pohár dnes už zapomenutých hrnčířů ze severní Moravy? Odhalení Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 29. června 2020.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 1. 6. 2020

Jak se mohlo stát, že světově proslulý umělec označovaný kdysi za kacíře a přezdívaný někdy jako malíř ďábla, se nechal inspirovat jedinečným, ale také stále tajemným loštickým pohárem?

Jak to, že originální loštický pohár nemůže vzniknout nikde jinde na světě, než v jednom jediném a docela malém místě naší země? Začíná příběh několika  Čechů a Moravanů, kteří se těmto tajemstvím rozhodli přijít na kloub.

V záběrech hovoří Dr. Martin Šťastný a keramik Josef Dudek. V pořadu se čte ze studie Milana Tognera Moravská keramika a Hieronymus Bosch, z oficiálního katalogu Museo del Prado Madrid, z publikace Dr. Vladimíra Groše Loštice, město středověkých hrnčířů.

03685087.jpeg
Spustit audio

Související