Malíř ďábla aneb Záhadný příběh loštického poháru
Co mají společného nejzáhadnější obraz světa Zahrada pozemských rozkoší Hieronyma Bosche a keramický pohár dnes už zapomenutých hrnčířů ze severní Moravy? Odhalení Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 29. června 2020.
Jak se mohlo stát, že světově proslulý umělec označovaný kdysi za kacíře a přezdívaný někdy jako malíř ďábla, se nechal inspirovat jedinečným, ale také stále tajemným loštickým pohárem?
Jak to, že originální loštický pohár nemůže vzniknout nikde jinde na světě, než v jednom jediném a docela malém místě naší země? Začíná příběh několika Čechů a Moravanů, kteří se těmto tajemstvím rozhodli přijít na kloub.
Související
-
522. schůzka: Malíř ctností i neřestí
Ten člověk měl osud věru neutěšený. Nejenom proto, že zemřel ani ne sedmačtyřicetiletý. On jako by si se svým životem nějak nevěděl rady. Ale malíř byl nad jiné.
-
Baroko neskončilo, baroko pokračuje, říká malíř Jan Rapin
Jeho obrazy poznáte snadno. Kromě osobitého rukopisu jsou na nich ženské postavy bez očí. Miluje baroko a taky barokní zámek Lipová, který se rozhodl zachránit. Mal...
-
Poutník stoletím aneb Příběh Egona Morgensterna. Před nacisty utekl, skončil v gulagu
Stanislav Motl odhaluje příběh, který nelze vymyslet, ale pouze prožít. Příběh muže, kterého z vlasti vyhnala válka a on pak desítky let hledal možnost, jak se vrátit domů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.