Malíř ďábla aneb Záhadný příběh loštického poháru

Co mají společného nejzáhadnější obraz světa Zahrada pozemských rozkoší Hieronyma Bosche a keramický  pohár dnes už zapomenutých hrnčířů ze severní Moravy? Odhalení Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 29. června 2020.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 1. 6. 2020
V dokumentu hovoří Dr. Martin Šťastný a keramik Josef Dudek. Čte ze studie Milana Tognera Moravská keramika a Hieronymus Bosch, z oficiálního katalogu Museo del Prado Madrid, z publikace Dr. Vladimíra Groše Loštice, město středověkých hrnčířů.

Jak se mohlo stát, že světově proslulý umělec označovaný kdysi za kacíře a přezdívaný někdy jako malíř ďábla, se nechal inspirovat jedinečným, ale také stále tajemným loštickým pohárem?

Jak to, že originální loštický pohár nemůže vzniknout nikde jinde na světě, než v jednom jediném a docela malém místě naší země? Začíná příběh několika  Čechů a Moravanů, kteří se těmto tajemstvím rozhodli přijít na kloub.

Hieronymus Bosch - Zahrada pozemských rozkoší
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.