Mahátma Gándhí: „Nejsem vizionář. Jsem praktický idealista.“
Mahátma Gándhí. Jeden z největších duchovních a politických vůdců patřil v dětství mezi nejdrobnější chlapce, bál se hadů a tmy, na vysoké škole propadal. Nakonec se stal právníkem. U svého prvního případu se nezmohl na slovo, a ze soudní síně utekl. Neúspěchy ho přiměly se sebou pracovat a změnit se. Později dokázal řešit spory mezi lidmi, postavit se rasismu a nesvobodě. Jeho metoda nenásilného odporu inspirovala miliony lidí v boji proti bezpráví.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Dalajláma znamená oceán moudrosti. 13. dalajláma zavedl vlajku se sněžným lvem
Mongolsko-tibetské slovo „dalajláma“ znamená „oceán moudrosti“. 13. dalajláma, jménem Thubtän Gjamccho byl dvakrát vyhnán ze své země, ale pokaždé se znovu vrátil na trůn.
-
Příběhy slavných: Mahátma Gándhí
Symbol občanské neposlušnosti, politické obratnosti a schopnosti vést k morálce vlastním příkladem. Takový byl Móhandás Karamčand Gándhí.
-
Ivan Kraus: Havel se řadí mezi osobnosti typu Gándhí nebo dalajláma
Od úmrtí Václava Havla uplynuly tři roky. Jeho poslední cesta se tehdy stala téměř národní pietou. Spisovatel Ivan Kraus vzpomíná na Havla pouze v dobrém.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.