Lukáš Kovanda: Za prezidentování Miloše Zemana se schodek obchodní bilance s Čínou zdvojnásobil

25. duben 2019

Proč došlo ke zpomalení čínských investic v Česku? A nezaspaly české firmy, pokud jde naopak o možnosti uplatnění na čínském trhu?

Prezident Miloš Zeman zahájil pátou návštěvu Číny. Chystá se mimo jiné podepsat další memoranda o čínských investicích v Česku. S těmi dosavadními není příliš spokojený, jak řekl ještě před svým odletem novinářům.

Šlo pouze o jakési smlouvy o smlouvě budoucí. Nebylo zaručeno, že dojde k jejich naplnění. A ekonomové už tehdy na to upozorňovali,“ říká v pořadu Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda.

Částečně za tím stojí určitá velkohubost ve slibech pana prezidenta. Na jeho obranu je ale taky třeba říct, že je za tím i objektivní faktor: sám Peking v uplynulých třech letech výrazně celosvětově omezil svoji investiční činnost. A to nemohl Miloš Zeman před třemi lety tušit.“

Čínský život na dluh

K řadě čínských akvizic docházelo totiž na dluh, a to chce Peking omezit. „Provádí proto teď rozsáhlá stimulační opatření na podporu své ekonomiky například ve fiskální a monetární oblasti nebo prostřednictvím investic do infrastruktury. To všechno ovšem dělá na svůj vlastní dluh.“

Čínský dluh nás zatím drží nad vodou a řada Čechů má stále svoji práci právě díky tomu, že se Číňan zadlužuje.
Lukáš Kovanda

Číňan se zadlužuje, a tím podporuje poptávku nejen po domácím, ale také po německém zboží. A tím podporuje i poptávku po českém zboží. Otázka je, kam to povede a jak dlouho je ještě možné, aby se Číňan zadlužoval. A to, že by jednou nemusel svůj dluh ukočírovat, je jednou z největších hrozeb, jakým současná světová ekonomika čelí.“

Čína není běžná tržní ekonomika

Logo

Příznivě se nevyvíjí ale ani celková česko-čínská obchodní bilance. V loňském roce dosáhl český vývoz do Číny dokonce rekordně nízké úrovně. „Schodek vzájemné obchodní bilance se za prezidentování Miloše Zemana dokonce zdvojnásobil z 200 na 500 miliard korun.“ Částečně je podle Kovandy na vině malá akceschopnost českých firem.

Čínský trh je specifický, není klasickou tržní ekonomikou. Má tam velké slovo politbyro a na lokálních úrovních jednotliví provinční vládci. Pokud chcete v Číně uspět v odvětvích, která jsou pro ně zásadní, musíte mít velice dobré politické kontakty. Ideálně až do nejvyšších pater.“

Další témata rozhovoru: Nakolik je český trh pro Čínu zajímavý? Je na obzoru zpomalení růstu cen nemovitostí? Hrozí zrychlení inflace a můžeme se těšit na další růst mezd?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.