Lukáš Kovanda: Nechme na naše důchody vydělávat Indonésany nebo Izraelce

15. únor 2019

Změny v penzijním systému má letos připravit nová důchodová komise. Jak se bude měnit penzijní systém?

„Důchodový účet je dlouhodobě ve schodku, který se počítá na desítky miliard. Kvůli stárnutí populace bude situace kritická zejména po roce 2030. To, co zatím nabízí nová důchodová komise, není důchodová reforma. To je spíš parametrická úprava stávajícího systému, která narovnává rozdíl mezi důchody u žen a mužů,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... ekonom Lukáš Kovanda.

Zachrání nás dluh, daně nebo přistěhovalci

„Pokud nedojde k důchodové reformě, v systému nebude dostatek peněz. Pokud se tedy nebudeme chtít zadlužit nebo pokud nebudeme chtít zvýšit daně anebo pokud nebudeme ochotni přijmout velké množství přistěhovalců ze zahraničních zemí, kteří by na naši stárnoucí populaci pracovali. Jiné řešení prostě neexistuje. Nejsme ropný emirát a už ani nemáme co velkého privatizovat.“

Iva Holmerová: Smysluplná činnost nás naplňuje. Posouvat hranici důchodu bychom ale neměli

Mobilní telefon pro seniory

Muži i ženy v současnosti odcházejí do důchodu v 65 letech. Ukazuje se ale, že většina z nás bude moci pracovat i potom. Má se zrušit horní věková hranice?

„Já si myslím, že by měly vzniknout dvě důchodové možnosti. Za prvé si člověk může spořit prostřednictvím kapitálového spoření. To znamená investice přes akcie, dluhopisy, jak je to v řadě západních zemí. To by mohlo být státem motivováno. Je prokázáno, že akcie dlouhodobě zhodnocují. A my bychom se také prostřednictvím kapitálového trhu napojili důchodově na mladé populace v Indonésii nebo Izraeli.“

Napojit se na Indonésii nebo Izrael

„Tyto, často asijské, země jsou demograficky mnohem mladší než my. A vlastně lidé v těchto zemích by skrze kapitálový systém vydělávali na české důchody. Třeba tak, že fond, kam bychom vložili prostředky, by je zhodnocoval třeba v indonéských akciích nebo izraelských akciích. A následně to zhodnocení by se projevovalo v českých důchodech. Takže čeští důchodci by žili z mladších populací v těchto zemích.“

„Druhou možností by bylo, že by si lidé tímto způsobem nespořili, ale museli by se pak ve stáří spolehnout sami na sebe. Stát by garantoval jen nějaké základní minimum, jak je to dnes na průběžné bázi,“ popisuje Kovanda na Dvojce. „Bohužel důchodová reforma se zatím pořád odkládá. A ta nová komise může být jen další, už pátou, která bude ve svém snažení neúspěšná.“

Další témata rozhovoru: důchodová reforma; proč není dobré teď šetřit; proč teď utrácíme za věci, které nepotřebujeme; proč nefunguje trh práce EU.

autoři: Zita Senková , rota
Spustit audio

Související