Lukáš Kovanda: Česko narazilo na své kapacitní limity dříve než ostatní země Visegrádu
Česká ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,5 %. I tak je její výkon podle ekonomů solidní. Nad naší ekonomikou se ale podle Lukáše Kovandy přesto smrákat bude.
„Nad světem se vznáší obrovský mrak nejistoty týkající se obchodních válek, ať už je to ta americko-čínská nebo potenciální evropsko-americká, a taky nejistota související z hrozícím tvrdým brexitem. To ochromuje náladu jak obchodních firem, tak i poptávky všeobecně,“ upřesňuje v pořadu Jak to vidí ekonom Lukáš Kovanda.
Ceny rostou, ale Češi stále utrácí
Navzdory tomu spotřeba českých domácností je stále silná a lidé utrácejí za věci, které nutně nepotřebují. Zatím se tedy Češi dramatického zhoršení ekonomické situace neobávají. Byť i na ně už dopadl růst cen z počátku tohoto roku provázený rostoucí inflací.
Za růstem cen zeleniny v letošním roce je loňská neúroda zapříčiněná suchem a teplým počasím. A s růstem cen se v následujících čtyřech pěti let musíme smířit i u elektřiny, a to každoročně v průměru až o 10 %.
Lukáš Kovanda
Visegrád roste rychleji než zbytek EU
Podle údajů Eurostatu vykázalo Německo meziroční růst HDP 0,7 %, eurozóny 1,2 % a celá Evropská unie roste o 1,5 %. Výrazně více rostou země Visegrádské skupiny – Slovensko 3,7 %, Polsko 4,6 % a Maďarsko přes 5 %. Tyto země tedy rostou nejen rychleji než staré unijní země, ale i než Česká republika.
Růst z nižší základny je snazší, a tedy rychlejší než tam, kde je základna vyšší, vysvětluje příčiny rozdílu v růstu mezi starými a novými zeměmi EU Lukáš Kovanda. Zajímavější je podle něj otázka, proč i Česko zaostává v růstu za srovnatelnými zeměmi Visegrádu.
Česko už nemá kde brát
„Česká republika narazila na své kapacitní limity dříve než ostatní země Visegrádu. Máme například zdaleka nejnižší míru nezaměstnanosti. Jsme taky mnohem závislejší na německé ekonomice, která podává dýchavičný výkon a na konci roku flirtovala s technickou recesí, což je dáno kromě jiného zpomalením Číny,“ vysvětluje Hlavní ekonom investičních fondů CZECH FUND.
Další témata rozhovoru: Proč má české zemědělství nízkou obchodní bilanci? Máme se obávat evropsko-americké obchodní války? A o co jde ve skutečnosti v americko-čínském ekonomickém soupeření?
Související
-
Ilona Švihlíková: Netvařme se, že naší ekonomice nechybí půl bilionu
Vláda rozhodla o zvýšení důchodů pro příští rok. Nadstandardní valorizace bude státní rozpočet stát 33 miliard korun. Jak vláda pokryje vyšší náklady?
-
Richard Hindls: To, co trápí německou ekonomiku, musí trápit celou Evropu
Balancuje Německo na hraně ekonomické recese? A hrozí zpomalení i české ekonomice?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.