Lubomír Kopeček: Michail Gorbačov? Vizionář, který své reformy nedomýšlel. Naštěstí pro nás
Zbourat Sovětský svaz nezamýšlel. Jeho vizí byla reforma a modernizace. Výsledkem ale byl pád železné opony a rozpad východního bloku. Jak si budou dějiny pamatovat prvního a zároveň posledního prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova? A jak jeho odkaz vnímají sami Rusové? Politolog Lubomír Kopeček v audiozáznamu ještě vysvětlí okolnosti rezignace šéfa civilní rozvědky a zhodnotí témata i průběh prezidentské kampaně.
Michailu Gorbačovovi se připisuje pád železné opony i to, že zemi vedl k demokracii. „Z hlediska dějin je ale mnohem důležitější jeho činnost na postu generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu,“ říká v pořadu Jak to vidí... politolog Lubomír Kopeček.
„Když do této funkce v roce 1985 nastoupil, působil skutečně jinak než jeho velmi přestárlí předchůdci. Bylo mu kolem 50 a byl v tehdejším sovětském vedení nejmladší tváří. A nutno dodat, že vůbec nezamýšlel zbourat železnou oponu a samozřejmě ani rozvrátit Sovětský svaz...“
Revoluční krok
Gorbačov v roce 1985 zamýšlel modernizovat Sovětský svaz. „Proces, který rozeběhl, se pak už ale nedal zastavit. Reforma naštěstí pro nás skončila rozpadem SSSR a uvolněním východních států, které byly sevřeny v rámci východního bloku.“
Čtěte také
Nejzajímavější na Gorbačovových reformách je ale podle Kopečka otevření prostoru pro debatu a diskusi. „To byl v podmínkách tehdejšího Sovětského svazu naprosto revoluční krok a současně něco, co tamní režim velmi liberalizovalo. Ve chvíli, kdy se mohlo debatovat o Stalinových zločinech, kolektivizaci nebo obětech Sovětského svazu za druhé světové války, začal se režim rozkládat zevnitř.“
Druhá linka, která běžela souběžně, tedy hospodářská reforma, perestrojka, se v praxi ale ukázala jako slepá cesta. „Sovětský svaz a tehdejší východní blok uplatňovaly centrálně plánovanou ekonomiku. Vše řídil stát. Soukromý sektor neexistoval. Ve chvíli, kdy do toho Gorbačov vpustil tržní prvky, se střetly dva těžko slučitelné principy,“ vysvětluje politolog.
„Výsledkem bylo, že systém, který předtím hospodářsky fungoval špatně, fungoval ještě hůř. Vznikl obrovský chaos a samozřejmě i nespokojenost. A to je to, co dramaticky snížilo popularitu Michaila Gorbačova v Sovětském svazu v samotném závěru impéria.“
Klesající hvězda
Zatímco na Západě se nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 těšil velké oblibě, v Rusku se stal jedním z nejméně oblíbených politiků. „Vladimir Putin se vyjádřil jasně. Zánik Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa 20. století. A s tím je spojen Gorbačov. Ona otevřenost, liberalizace, svoboda slova, svoboda tisku – to vše ztratilo z pohledu většiny ruské společnosti na významu.“
Čtěte také
Podle Kopečka je ale důležitý celý hospodářský kontext věci. „Konec Gorbačovova období a následné jelcinovské období po roce 1991 provázel v celém postsovětském prostoru obrovský propad životní úrovně, ohromné zvětšení sociálních rozdílů. A i to je samozřejmě do značné míry přičítáno Gorbačovovi. Střední a starší ruská generace na to dodnes nezapomněla.“
„Největší jeho slabinou ale bylo, že nedomýšlel důsledky. Neuvědomoval si, kam ty jeho reformy mohou dospět. A v tomto jeho vidění, to jest i vizí, že Sovětský svaz měl být zachován, mu do určité míry konvenovala i putinovská představa obnovy Sovětského svazu. Proto schvaloval anexi Krymu v roce 2014. Nutno ale dodat, že to už byl Gorbačov bez politického vlivu. Člověk zdravotně i jinak dávno za zenitem,“ uzavírá Lubomír Kopeček.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Lubomír Kopeček – 1. září 2022
Hostem byl politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy Univerzity.
-
Ivan Hoffman: Když stojíte na správné straně, tak zeď moc nevadí
Berlínská zeď padla 9. listopadu před 25 lety. Se změnou se Němci vypořádávají stále. Navíc podobné zdi stále rostou. Varuje před nimi i Michail Gorbačov.
-
Jan Petránek: Svět vstupuje do studené války
Celý svět se opět rozděluje na východ a západ. Může za to především situace na Ukrajině. Ta se navíc podle zahraničně-politického komentátora vyvíjela velmi překvap...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.