„Lidé vidí zlozvyky víc na jiných než na sobě.“ Kateřina Šedá zlozvyky sbírá. Už jich má deset tisíc
Zlozvyky sbírá ve školkách, školách, nemocnicích i v domovech pro seniory. Někteří se za své zlozvyky stydí, jiní si je pěstují. Jsou zlozvyky profesní i zlozvyky vánoční. V dalším ze svých projektů vytvořila seniorům v jižním Rakousku na zahradě modely jejich domů i s kostelem. Zároveň pracuje na dalších projektech v zahraničí.
Jak sbírání zlozvyků začalo? „K 200. výročí Gregora Johanna Mendela jsem tohoto genetika měla představit široké veřejnosti,“ vysvětluje. „Chtěla jsem přijít s něčím, s čím se v rámci genetiky setkáváme každý den. A zlozvyky mi přišly dobré. Každý den řeším, co kdo po pom zdědil.“
„Zlozvyků jsou stovky. Třeba Mendel byl silný kuřák. Zůstalo po něm několik propálených ubrusů. Chtěla jsem známou osobnost představit jiným způsobem,“ dodává. „Lidé nejčastěji vidí zlozvyky na jiném. Řeknou i dvacet věcí, které jim na druhých vadí.“
Děti geniálně vystihly zlozvyky v rodině
U dětí je zajímavé, co za zlozvyky považují. „Štvou je například rodinné oslavy. Druhá kategorie jsou zlozvyky, které si děti samy vymyslely. Jednoho kluka štvalo, že se u nich na vesnici nic neděje. Říkal, že když má přijet autobus, stoupne si na zastávku. A když začne zastavovat, tak uteče.“
Děti dokážou i přesně analyzovat rodinu. Jedna holčička psala, že se v rodině rádi hádají. „Hádky začíná babička, po čtvrt hodině odchází tatínek, maminka začne vařit a napomíná tatínka. Dědeček začne na všechny řvát, já mlčím, pes začne štěkat. To je úplně geniální popis rodiny,“ dodává Kateřina Šedá.
Související
-
Simon Mawer: Mendelův trpaslík. Čte Igor Bareš
Příběh geneticky postiženého vědce Benedicta Lamberta se prolíná s příběhem jeho předka, kněze Gregora Mendela a ústí v téměř thrillerové finále.
-
Johann Gregor Mendel. Skromný muž s neskromnými výsledky
Můž, který se narodil 20. července 1822, bývá často nazýván otcem genetiky. Ačkoliv v době jeho života byl tento pojem zcela neznámý. Jeho studie čekala 16 let na objevení.
-
Za odstranění zlozvyků se pochvalte, radí Kateřina Cajthamlová
Když jsem nejistá, rychleji a víc mluvím. I když to vypadá jako dominantní rys, je to stránka nejistoty, přiznává svůj zlozvyk psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.