Simon Mawer: Mendelův trpaslík. Čte Igor Bareš
Vědec Benedict Lambert trpí achondroplázií. Je trpasličího vzrůstu. Jeho výzkum směřuje k tomu, jak takovým postižením předejít. Zatímco na poli vědy stoupá na vrchol, v osobním životě čelí kvůli svému postižení řadě zklamání. Jeho příběh se prolíná s osudy jeho předka, kněze Gregora Mendela, který v brněnské klášterní zahradě provádí pokusy na fuchsiích a hrachu. Ani jeho milostný život není uspokojivý. A navíc jeho výzkumy ocení odborníci až dlouho po jeho smrti...
Britský spisovatel Simon Mawer se do povědomí českých čtenářů zapsal především jako autor románu Skleněný pokoj, v němž líčí osudy brněnské vily Tugendhat. K nejúspěšnějším dílům tohoto autora, který se dlouhá léta živil jako učitel biologie a do světa literatury vstoupil až ve svých čtyřiceti letech, patří Mendelův trpaslík, příběh vědce Benedicta Lamberta, potomka průkopníka genetiky Gregora Mendela.
Čtěte také
„Mendel mě fascinoval,“ přiznal se Mawer v rozhovoru. „Ale vedl poměrně nudný život, i když byl intelektuálně výjimečný. A tak jsem nechal Lamberta vyprávět Mendelův příběh a zároveň i jeho vlastní. Samozřejmě to neměla být biografie... Jsem spisovatel. Nechci vyprávět pravdu. Chci s věcmi manipulovat podle svého uvážení. Chci lhát.“
V románu autor hojně využívá svého biologického vzdělání a hlubokého zájmu o Gregora Mendela. Ale postupně v jeho vyprávění vítězí postupy autora bestsellerů. Neustále se zvyšující napětí, které kulminuje v závěrečném, téměř thrillerovém vyústění.
Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo pak zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.