Johann Gregor Mendel. Skromný muž s neskromnými výsledky

20. červenec 2021

Dnešní příběhy kalendáře věnujeme fenomenálnímu českému vědci, jehož jméno najdete v učebnicích přírodních věd po celém světě. Napsal Jaroslav Hejnic. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Johann Gregor Mendel bývá často nazýván otcem genetiky, ačkoliv v době jeho života byl tento pojem zcela neznámý.

Článek poslal do 133 společností

Svou studií o dědičnosti se snažil přiblížit svým vědeckým kolegům. Ti však z jeho výsledků nebyli moudří. Jeho článek byl rozeslán do 133 přírodopisných společností a do hlavních knihoven různých zemí.

Sám Mendel ho poslal 40 vědcům a kopii celé své studie dokonce adresoval i Darwinovi. Ten se podle všeho se studií přinejmenším letmo seznámil, ale nevěnoval ji, stejně jako vědecká obec, větší pozornost. Studie nakonec na šestnáct let zcela zapadla, aby při svém znovuobjevení dala vzniknout celému novému oboru.

Další Příběhy z kalendáře patří americkému spisovateli, dobrodruhovi, který získal Nobelovu cenu.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související