Johann Gregor Mendel. Skromný muž s neskromnými výsledky
Dnešní příběhy kalendáře věnujeme fenomenálnímu českému vědci, jehož jméno najdete v učebnicích přírodních věd po celém světě. Napsal Jaroslav Hejnic. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Johann Gregor Mendel bývá často nazýván otcem genetiky, ačkoliv v době jeho života byl tento pojem zcela neznámý.
Článek poslal do 133 společností
Svou studií o dědičnosti se snažil přiblížit svým vědeckým kolegům. Ti však z jeho výsledků nebyli moudří. Jeho článek byl rozeslán do 133 přírodopisných společností a do hlavních knihoven různých zemí.
Sám Mendel ho poslal 40 vědcům a kopii celé své studie dokonce adresoval i Darwinovi. Ten se podle všeho se studií přinejmenším letmo seznámil, ale nevěnoval ji, stejně jako vědecká obec, větší pozornost. Studie nakonec na šestnáct let zcela zapadla, aby při svém znovuobjevení dala vzniknout celému novému oboru.
Další Příběhy z kalendáře patří americkému spisovateli, dobrodruhovi, který získal Nobelovu cenu.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Kdyby se v 19. století udělovaly Nobelovy ceny, Mendel by minimálně jednu měl
Poslechněte si rozhovor s náměstkem primátorky města Brna Petrem Hladíkem a s ředitelem Společně o.p.s. a jejího projektu Mendel Jakubem Cardou.
-
Zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela připomíná ve...
Obec Vražné leží jen pár kilometrů od Nového Jičína, v mikroregionu zvaném Moravské Kravařsko. Právě tam se v jedné ze zemědělských usedlostí narodil Mendelovým v r...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka