Letci RAF. Výročí vzniku čs. 310. stíhací perutě britského Královského letectva RAF

12. červenec 2021

Tisíce statečných Čechů a Slováků se nesmířily s obsazením Československa v březnu 1939 a odešly bojovat proti nacismu do zahraničí. Napsal Pavel Jurda. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Mnozí z nich vstoupili do britského Královského letectva RAF a v roce 1940 se vyznamenali v bitvě o Británii. Nasazovali životy i při dalších bojových akcích, včetně invaze v Normandii 6. června 1944. Celkem jich bylo dva a půl tisíce.

Rehabilitace se dočkali po roce 1989

Ti, kteří přežili, se v srpnu 1945 slavně vrátili do Prahy. Komunistický režim se tyto válečné hrdiny snažil vymazat z historie a tvrdě je perzekvoval. Po listopadu 1989 naštěstí mohli být českoslovenští členové RAF rehabilitováni a my si jejich památku veřejně připomínáme.

V dalších Příbězích z kalendáře si připomene slavného římského vojevůdce.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.