Lepení křečových žil? Metoda není vhodná pro každého, zdůrazňuje lékař

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nohy

Křečové žíly nejsou jen estetický problém. Pokud se neléčí, mohou přerůst v závažné problémy. Jaké mýty jsou s křečovými žilami spojené a proč není potřeba bát se operace?

„V křečových žilách vázne odtok krve a hromadí se v nich zplodiny látkové přeměny, hlavně kyselina mléčná. Ty zůstávají v nohách a dráždí nervy, což způsobuje typický příznak – noční křeče,“ vysvětluje primář Žilní kliniky Ota Schütz.

Boty, lodičky

„Důležité je vyřešit křečové žíly včas. Ještě než se na nohou projeví fialové fleky a vystouplé žíly, které jdou někdy až k patě a kolem kotníku.“ Lékař doporučuje navštívit specializované pracoviště a případně podstoupit operativní zákrok.

Lepení cyanoakrylátovým lepidlem

Současné katetrizační metody odstranění křečových žil jsou podle něj mnohem šetrnější než chirurgické zákroky v minulosti. U pacientů už pak taky většinou nedochází k recidivě. Laserové a radiofrekvenční nitrožilní ošetření pomocí katetru nedávno doplnila velmi účinná metoda lepení cyanoakrylátovým lepidlem.

„Ovšem tato metoda je sice vhodná pro všechna postižení, ale ne pro všechny pacienty,“ zdůrazňuje primář Ota Schütz, proč je nutné, aby měl ošetřující lékař zkušenosti s léčbou křečových žil a uměl dobře číst předoperační ultrazvukové vyšetření.

Základním konzervativním léčebným postupem je pravidelné nošení zdravotních kompresních punčoch, a to od chvíle, kdy ráno vstaneme z postele, až do doby, kdy si jdeme večer lehnout.

Klíčová je genetika

S dispozicí ke vzniku křečových žil se už rodíte. Ne každému se ovšem musí projevit. Pokud ale máte v rodině někoho s tímto onemocněním, postihne nejspíš i vás. „Jejich rozvoj a rozšíření mohou ovlivnit faktory jako nadváha, sedavé zaměstnání nebo estrogenová hormonální antikoncepce,“ uvádí odborník na vaskulární onemocnění. 

Větší sklony k rozvoji onemocnění mají ženy, které tvoří až 80 % všech pacientů. Na vině je jejich hormonální cyklus, anatomický tvar pánve nebo zátěž na žilní systém v těhotenství. „Ale pokud nemáte genetickou dispozici ke vzniku onemocnění, křečové žíly se u vás neobjeví, ani když budete mít za sebou třeba osm těhotenství,“ zdůrazňuje Schütz.

Spustit audio
autoři: Tereza Stýblová , and | zdroj: Český rozhlas

Související