Lékař: Na neléčené křečové žíly můžete i zemřít

21. září 2016

Návštěvu lékaře neodkládejte. Podle primáře Žilní kliniky se to samo nevyléčí. A pokud přijdete pozdě, máte problém ještě větší.

Až 86 % žen má křečové žíly. Kdy návštěvu odborníka neodkládat? „Pokud máte na noze něco, co tam nepatří a kroutí se to jako drobní hadi. Křečové žíly,“ říká primář Ota Schütz. Nenechávejte si pro sebe ani bolesti, tlaky, pocity svědění nebo cokoli vás v běžném životě omezuje.

„Neléčené křečové žíly stojí za vznikem bércových vředů. Ty se velmi těžce hojí. Máte je jako takové celoživotní prokletí. Když vás postihne embolie, můžete v karjním případě na křečové žíly i zemřít.“ Nebojte se tedy, pokud se lékař rozhodne, že je vaše žíly třeba operovat.

Léčba?

Dnešní medicína má mnoho možností léčby, dokonce i bez narkózy. Pozor ale na to, že laserová, radiofrekvenční a kosmetická léčba křečových žil není hrazená zdravotními pojišťovnami. Primář slibuje, že léčba je bezbolestná a kosmetický efekt by měl být stálý.

„Pokud ale budu upřímný, křečové žíly se vám mohou kdykoli vrátit. Třeba na základě rodinné dispozice (vašeho genetického kódu). Co ale řešit umíme je, aby se po operaci už znovu nevytvořily na stejném místě. A to je myslím podstatné,“ dodává Schütz.

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio