Lenka Klicperová: Talibán ovládá drtivou většinu Afghánistánu. Vládě dávám pár měsíců
Zatím co rodiny v česku pohřbily tři vojáky zavražděné sebevražedným útočníkem Talibánu, začalo v Afghánistánu nejhorší násilí za několik posledních let. Proč se naděje afghánské a americké vlády uzavřít dohodu s Talibánem vzdalují?
„Problém je to složitý. Měli bychom se vrátit do nedávné historie, protože když si vezmeme Afghánistán v letech 2006-2007, tak byl na poměrně nadějné cestě. Tehdy byl relativně stabilizovaný, dalo se bezpečně cestovat. V té době byl plnohodnotně zabezpečen koaličními vojsky. Vojáků bylo o hodně víc než nyní. Od té doby se situace zhoršovala. Byla to souhra okolností,“ říká novinářka Lenka Klicperová.
Lenka Klicperová: Situace v Sýrii je nepřehledná. Válku ovlivňují mocnosti, ne obyvatelstvo
Izraelská armáda evakuovala z válečné zóny v jižní Sýrii asi 800 příslušníků tamní civilní obrany známé jako Bílé přilby. Jedná se o první izraelskou intervenci v osmileté syrské válce. Co toto gesto znamená?
Podle ní je ale těžké rozklíčovat důvody této změny. Situaci ovlivňuje světové dění, růst extremismu i růst Islámského státu v Sýrii. „Talibán začal sílit a země je dnes v takové situaci, že kábulská vláda ovládá jen Kábul a pár velkých měst. Venkov a okrajové oblasti jsou pod kontrolou Talibánu. A ta plocha se zvětšuje.“
Talibán tedy dnes ovládá drtivou většinu země. Kolik má ale ve skutečnosti bojovníků asi nedokáže nikdo přesně odhadnout. „Musí se také počítat s afghánským terénem, který je nesmírně komplikovaný a který nahrává guerillové válce, kterou Talibán vede a je v ní asi nejlepší na světě. V horách ho nemůže nikdo porazit.“
„Vliv Talibánu ve venkovských oblastech je čím dál silnější, protože se daří ovládat jej i ekonomicky, a to i výhružkami. Tím pádem si proti nim nedovolí nikdo nic udělat. Bezpečnostní složky se raději stáhnou. Výcvik afghánských složek se asi daří, ale boj v terénu je pořád jako boj Davida s Goliášem,“ říká.
Nemožný boj
Jak tedy vůbec lze bojovat s nepřítelem, pro kterého smrt nic neznamená? „To je problém, který řešíme i v syrské válce. Je v podstatě nemožné bojovat s někým, kdo touží zemřít mučednickou smrtí a vzít do údajného nebe i několik svých nepřátel.“
Otázkou také zůstává, zda by Talibán byl vůbec ochoten vzdát se násilí. „Trochu to směřovalo k tomu, že určitá část Talibánu se zpolitizuje, vytvoří politickou stranu a bude jednat s vládou. Připadá mi ale, že ztrácí důvod, proč to dělat. Vliv má i bez toho aniž by se musel dávat do holportu s vládou.“
„Začala jsem se obávat. Kábulské vládě dávám jen pár měsíců, protože Talibán se prosazuje s velkou razancí a je otázka, jak to vláda ustojí. Už se nemůže opřít o takovou podporu koaličních vojsk. Dnes je tam asi 11 000 vojáků, což je vzhledem k terénu nic,“ dodává válečná reportérka.
Související
-
Lenka Klicperová: Situace v Sýrii je nepřehledná. Válku ovlivňují mocnosti, ne obyvatelstvo
Izraelská armáda evakuovala z válečné zóny v jižní Sýrii asi 800 příslušníků tamní civilní obrany známé jako Bílé přilby. Jedná se o první izraelskou intervenci v o...
-
Lenka Klicperová: S vojáky na frontě pochopíte, co je pro ně důležité a proč
Válečná fotografka a novinářka Lenka Klicperová létá do Sýrie a Afghánistánu. Jak se k ní vojáci chovají? Jaké to je být na dostřel vojáků Islámského státu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka