Legenda o ptačím muži. Byl český chuďas opravdu průkopníkem létání?
O Vítu Fučíkovi se dodnes na Vodňansku vypráví. Pokud jsou to jenom legendy, proč jsou dodnes lidé, kteří po jeho převratném vynálezu pořád pátrají? Zjišťoval Stanislav Motl.
Nevolník Vít Fučík, řečený Kudlička, musel celý život tvrdě pracovat, aby se uživil. Přesto se o něm dodnes vyprávějí legendy. O jeho talentu, o jeho šikovných rukou, o jeho odvaze. Bohužel, jak to mezi chudými lidmi u nás tehdy bývalo, nezanechal po sobě písemné svědectví. A tak jeho genialita dodnes přežívá ve vyprávěních, ve zkazkách. Tam v kraji rybníků, na Vodňansku.
Je pravda, že chuďas z chalupy na samotě létal jako pták? Je možné, aby se tento člověk dokázal vznést ještě dávno před proslulými aviatiky, které zná celý svět? Pokud ano, kam se jeho převratný vynález ztratil? A proč jsou dodnes lidé, kteří po tomto vynálezu usilovně pátrají?
Související
-
Náš Ikarus. Od pověstí až k prvním našim „pilotům“
Od pověsti o Vítu Fučíkovi, který na křídlech s prasečími měchy údajně létal na jarmark do Vodňan, až k baronu Arturovi Krausovi, který se pokusil sestrojit mávavá křídla.
-
907. schůzka: Samolet český aneb Kamnářův sen
Zavítáme do doby, kdy si Češi začali myslet, že budou lítat. A tentokrát máme skutečně na mysli let, plánovaný samoletem českým.
-
Vernův Robur Dobyvatel věřil v budoucnost letadel
Vrcholila éra balónového létání. Spisovatel a znalec nejnovějších vynálezů Jules Verne přesto správě předpověděl, že budoucnost patří letadlům těžším vzduchu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka