Legenda o ptačím muži. Byl český chuďas opravdu průkopníkem létání?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Leonardo da Vinci: Codex Atlanticus. Návrh létajícího stroje

O Vítu Fučíkovi se dodnes na Vodňansku vypráví. Pokud jsou to jenom legendy, proč jsou dodnes lidé, kteří po jeho převratném vynálezu pořád pátrají? Zjišťoval Stanislav Motl.

Autor: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 11. 10. 2021

Nevolník Vít Fučík, řečený Kudlička, musel celý život tvrdě pracovat, aby se uživil. Přesto se o něm dodnes vyprávějí legendy. O jeho talentu, o jeho šikovných rukou, o jeho odvaze. Bohužel, jak to mezi chudými lidmi u nás tehdy bývalo, nezanechal po sobě písemné svědectví. A tak jeho genialita dodnes přežívá ve vyprávěních, ve zkazkách. Tam v kraji rybníků, na Vodňansku.

Je pravda, že chuďas z chalupy na samotě létal jako pták? Je možné, aby se tento člověk dokázal vznést ještě dávno před proslulými aviatiky, které zná celý svět? Pokud ano, kam se jeho převratný vynález ztratil? A proč jsou dodnes lidé, kteří po tomto vynálezu usilovně pátrají?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová