Ladislav Štaidl. Muž ve stínu

Narodil se za války coby dítě z lepší rodiny. Jako zázrakem přežil bombardování Prahy, studoval kompozici u bratra věhlasného Jana Kubelíka. 

Do noty si příliš nepadli, na rozdíl od mladého zpěváka jménem Karel Gott, s nímž strávil v plodné spolupráci téměř čtvrt století. V dnešních Příbězích z kalendáře si budeme povídat o Ladislavu Štaidlovi, skladateli a producentovi, jenž se svým orchestrem projezdil celý svět.

Přestože je podepsán pod desítkami písní, které slýcháme denně z rozhlasových stanic, málokdo ví, že jsou jeho dílem, a veřejností bývá často vnímán jen jako někdejší normalizační umělec nebo ten, co hrál s Gottem.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Petr Váně
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.