J. R. R. Tolkien. Svět Hobita a Pána prstenů se stal fenoménem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tolkien

Netušil, že by jeho příběhy mohly zajímat někoho jiného než jeho vlastní děti. Přesto se z nich stal celosvětový fenomén a z něj literární superstar. Napsal Jakub Šafránek. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

2. září roku 1972 opustil tento svět John Ronald Reuel Tolkien. Ztělesňoval význam slova filolog, tedy přítel slov. Hovořil tuctem jazyků a patnáct jich dokonce sám vytvořil. Quenijština je nejvýznamnější z nich, aby taky ne, když na ní Tolkien pracoval od roku 1915 až do své smrti.

Pán prstenů, kniha tisíciletí

Svět Hobita a Pána prstenů je fenoménem, který nemá obdoby. V roce 1999 zákazníci internetového knihkupectví Amazon.com v hlasování vybrali Pána prstenů jako nejvýznamnější knihu tisíciletí.

Jeho autor se stal tak slavný, že stačí říct počáteční písmena jeho křestních jmen, abyste věděli, o koho jde. J. R. R. Tolkien.

Další Příběhy z kalendáře patří nejvýznamnějšímu zeměpisnému objevu 20. století.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...