Arthur C. Clarke. Spisovatel, který viděl dál než vědci
Arthur Clarke se narodil v rodině s hlubokou pošťáckou tradicí. Jeho matka i otec pracovali na různých poštách v hrabství Somerset. Jak Arthur navázal na rodovou tradici, ovšem překvapilo nejen jeho nejbližší, ale celý svět. V roce 1945, o 12 let dřív, než člověk vypustil do vesmíru první satelit, jasnozřivě navrhl geostacionární spojovací družici. U nejširší veřejnosti je ovšem známý především jako legenda světové science fiction.
Jeho opus 2001: Vesmírná odysea je nejen ikonickým dílem sci-fi literatury, ale díky Kubrickovu stejnojmennému filmu patří také do zlatého fondu světové kinematografie. V roce 1956 se Arthur Clarke přestěhoval na Cejlon, kde jako spisovatel na volné noze prožil dalších 52 let, poslední dvě dekády upoután na invalidní vozík. Zemřel zde 19. března 2008 ve věku 90 let.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Zemřel publicista Karel Pacner. Poslechněte si rozhovor na Dvojce o objevech ve vesmíru
Publicistovi a popularizátorovi kosmonautiky bylo 85 let. Poslechněte si rozhovor v Kávě o čtvrté z roku 2011. Tématem byly objevy ve vesmíru a mimozemské civilizace.
-
Prázdná makovice je největší poklad. To si pěstuji, říká spisovatel Ondřej Neff
Strašidelné léto na Dvojce startuje povídkou spisovatele Ondřeje Neffa. Jak prozradil, nejlíp se mu píše, když dostane zadání.
-
Tajemné planety u mrtvých hvězd
Asi málokdo by hledal život na planetách u mrtvých hvězd. Přesto by se o něm dalo za určitých podmínek i tam uvažovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.